• Międzynarodowy Dzień
      Języka Ojczystego: 21 lutego 2023r.
      Malujemy słowa zapomniane

• Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Chorzowa
      informuje o

kampanii Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach.

plakat                ulotka             wystawa

Prosimy o zapoznanie się z publikacjami.

• Uczymy ratować
      • Biblioteka to fantastyczne miejsce
      • W muzeum
      • U nas działali Powstańcy Śląscy
      • Witaj świecie
      • Wycieczki. Lubimy. Bardzo.
      • To jest bryła, chyba.
      • Tabliczka i rysik to dobry pomysł, choć stary
      • Biologia w praktyce
      • Matematyczne wyzwania
      • Leczo
      • Mała Panew. Spływ kajakowy.
      • Turniej
      • Akademia
      • Krótko o rzeczach ważnych

• Znajdujemy się w najstarszej dzielnicy Chorzowa - Chorzowie Starym.  Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych. Pomagamy uczniom w rozwijaniu uzdolnień.  Dbamy o bezpieczeństwo.
                Staramy się nadążać za wyzwaniami czasów. Umożliwiamy uprawianie sportu. Zajęcia na basenie, obozy letnie i zimowe. Nowa sala gimnastyczna oddana 29 października 2014r.
                Nasza placówka w ostatnich kilku latach bardzo się zmieniła. Nowe meble, komputery, tablice multimedialne, odnowione sale, nowe wyposażenie świetlicy, nowoczesny plac zabaw zbudowany dzięki projektowi "Radosna szkoła" - to tylko niektóre zmiany.
                Szkoła podjęła współpracę międzynarodową - programy: e-Twinning i Comenius. Realizuje zadania dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego: "Chcemy być lepsi " "Indywidualizacja procesu nauczania"
                Jako pierwsza szkoła w mieście realizujemy zadania "Cyfrowej szkoły" - stąd nowy sprzęt multimedialny
             Tradycją szkoły jest promowanie wiedzy o Górnym Śląsku i poznawanie kultury naszego regionu. Pomaga w tym ponad stuletnia historia szkoły.
               Dzieje nasze są odbiciem burzliwej i dumnej historii Śląska. Szkoła, z której wyszli Powstańcy, gdzie odbywały się ich narady, gdzie zakwaterowane były francuskie wojska rozjemcze, a w  czasach wielkiego kryzysu rozdzielana była pomoc.
                  Ulica 17 Sierpnia  otrzymała taką nazwę na pamiątkę I Powstania Śląskiego. Powstanie działo się między innymi właśnie tutaj.
                                 Naszymi byłymi uczniami i absolwentami są:
        Błogosławiony ks. Jan Macha
        Błogosławiony ks. Ludwik Mzyk
        Premier Jerzy Buzek,
        Posłanka Pani Maria Nowak
        Arcybiskup Metropolita Wrocławski Józef Kupny.

• Nasza Szkoła w Postaniach Śląskich 1919-1921

- Szkoła aż do roku 1963 nosiłą imię Marii Skłodowskiej Curie
      - W styczniu 1963 roku  za zgodą Kuratora Okręgowego, Wincentego Świątka, szkoła otrzymuje nowego patrona. Odtąd będzie nosić nazwę: Szkoła Podstawowa nr 24 im. Powstańców Śląskich.

Zmagania Powstańców Starego Chorzowa łączą się nierozerwalnie z historią Szkoły nr 24...

1.      W latach 1918/1919, kiedy na Górnym Ślasku powstała P.O.W. w tutejszej szkole ukrywano broń, która miała służyć do walki z Niemcami.
      2.      U nas odbywały się zebrania związku wojackiego, później Komitetu Samoobrony jak również Polskiego Komitetu Plebiscytowego, działającego na terenie Starego Chorzowa.
      3.      W drugim Powstaniu Śląskim, dnia 16 sierpnia 1920 roku stąd wyruszyły kadry Powstańców w kierunku na Czeladź ... W trakcie walki o uwolnienie Azotów padła pierwsza ofiara ze strony polskiej: został ciężko ranny Alojzy Watoła, syn dowódcy miejscowej grupy powstańczej, który następnego dnia rano zmarł w szpitalu.
      4.      W czasie przygotowań do Plebiscytu w Naszej Szkole urzędował aktyw Polskiego Komitetu Plebiscytowego.
      5.      Z polecenia Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Bytomiu, w 1921 roku odbyło się w tutejszej szkole zebranie organizacyjne Związku Harcerstwa Polskiego, na którym powołano do życia drużynę harcerską w Chorzowie Starym.
      6.      Przed wybuchem III Powstania Śląskiego gromadzono w tej szkole broń. Tutaj mieściła się komenda placu i kuchnia batalionu wartowniczego. (Księga Pamiątkowa 1963r.)

-         Podczas III Powstania w maju i czerwcu 1921 r. Szkoła zajęta była przez 8 tygodni przez powstańców. Po Powstaniu Chorzów otrzymał załogę francuską (wojska rozjemcze) zakwaterowaną w tutejszej szkole. Wojsko zajęło 4 klasy i kuchnię.
      -         Lekcje były skrócone i odbywały się w pozostałych klasach. Trudno dziś zrozumieć, że żołnierzy francuskich posiadających broń i ostrą amunicję umieszczono w działającej i uczącej szkole, gdzie po korytarzach i boisku biegały dzieci  z podstawówki.
      -          Po odejściu Francuzów w zajętych przez nich salach nie pozostało nic w całości. Trzeba było naprawiać szafy, stoły, ławki, a w jednej z klas trzeba było odnowić nawet parkiet.
      -          Z pomocy dydaktycznych w zajętych przez żołnierzy francuskich salach nie zostało nic.
      Kronikarz ubolewa, że: "Uzupełnienie brakujacego inwentarza z powodu panującej drożyzny, nie może dojść do skutku"

-     Liga Narodów w Genewie zdecydowała o przyłączeniu Chorzowa do Polski. Przekazanie nastąpiło 15 czerwca 1922 r. Z grona pedagogicznego pozostali tylko dwaj nauczyciele: Józef Dronia i  Hermann Krzonkalla.

-     Pierwsza nauka szkolna po objęciu Górnego Śląska przez władze polskie rozpoczęła się 5 września 1922r. Wtedy 537 dzieci uczęszczających do szkoły uczyło się w dziewięciu klasach.
      -        Najmniejsza klasa liczyła 46, a najliczniejsza 80 uczniów. Zatrudnionych było  tylko 2 nauczycieli.

• Najnowsze informacje tutaj

• "Non scholae sed vitae discimus"
      Nie dla szkoły, lecz dla życia się uczymy
    • liczba odwiedzin: 2181990