Wydarzenia 2013/2014
30.06. - 13.07. 2014r.
Obóz letni w Łebie
27 czerwca 2014r.
Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2013/2014
O godz. 9:00 w Starochorzowskim Domu Kultury spotkaliśmy się na galowo, wszyscy. Licznie przybyli też rodzice absolwentów i młodszych uczniów. Szóstoklasiści w biretach odśpiewali hymn. Sztandar został przekazany piątoklasistom, symboliczny klucz też.
Klasy szóste w pożegnalnych występach śpiewały, grały na gitarze, fortepianie i recytowały wiersze. Oczywiście dziękowały za sześć wspólnych lat, wiedzę, wsparcie, wychowanie i troskę. Obiecały pamiętać.
Piąta klasa pożegnała absolwentów chóralnym "Ale to już było".
Kiedy śpiewy ustały, Pani Dyrektor rozdała dyplomy, świadectwa z wyróżnieniem, listy pochwalne i nagrody książkowe. Życzyła absolwentom pomyślności, a wszystkim bezpiecznych i radosnych wakacji. A potem słowami "Uroczyście uznaję wakacje za rozpoczęte" zakończyła oficjalną część spotkania.Zdjęcia w albumie fotograficznym
26 czerwca 2014r.
Apel
Rozdanie nagród za działania w kampaniach społecznych, konkursach i zawodach sportowych. Za wolontariat. Dobrzy pływacy otrzymali karty pływackie. Znawcy przepisów ruchu drogowego - karty rowerowe.
25 czerwca 2014r.
Kiermasz nowych podręczników.
25 czerwca 2014r.
Rajd rowerowy klasy VIa na Rzęsę w Siemianowicach Śląskich.
24 czerwca 2014r.
Spotkanie z rodzicami przyszłych pierwszoklasistów.
24 czerwca 2014r.
Kiermasz podręczników używanych.
23 czerwca 2014r.
VI B na kręglach
, Znużeni przedłużającym się czerwcem i oczekiwaniem na zasłużone wakacje, wybraliśmy się na kręgle . Busik podwiózł nas pod sam klub „ Renoma” w Siemianowicach Śląskich. Trzeba było trochę poczekać na jego otwarcie, ale pogoda dopisywała, więc nikt specjalnie nie narzekał.
Tak do końca nie wiadomo, czy znaliśmy dobrze zasady tej gry, ale okazała się ona wciągająca. Dużą frajdą okazało się zbijanie kręgli i zdobywanie punktów.Zdjęcia w albumie fotograficznym
23 czerwca 2014r.
Finał programu Bezpieczne Życie w skansenie.
Klasa druga uczestniczyła w uroczystym zakończeniu programu Bezpieczne Życie w Skansenie w Chorzowie.
Dzieci oglądały i wspólnie bawiły się na spektaklu Jak Kicia Rufiego mądrości uczyła.
Brały udział w konkursie wiedzowym. Zwiedzały stanowiska służb współuczestniczących w programie: Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej
Uczestniczyły w zabawie na czas Gaszenie pożaru. Oglądały pokazy Policji konnej
oraz pokaz jak bronić się przed atakiem nieznanego psa.
Wszyscy otrzymali pamiątkowe kamizelki odblaskowe za udział w programie oraz poczęstunek: pyszną grochówkę. Pogoda nas nie zawiodła i humory wszystkim dopisały.Zdjęcia w albumie fotograficznym
23 czerwca 2014r.
Rajd rowerowy po Parku Śląskim klasy IV.
18 czerwca 2014r.
Rajd rowerowy po Parku Śląskim klasy VIb.
17 czerwca 2014r.
Finał Trzymaj Formę
Konkurs na plakat przedstawiający jednodniowy jadłospis - zdrowy jadłospis. Potem trzyosobowe drużyny z każdej klasy przyrządziły deser też zdrowy i wartościowy. Były owoce, dużo owoców w różnych kompozycjach i zestawieniach. Półmiski pełne wszystkiego.
Drużyny częstowały szczodrze swoje klasy i nie tylko.
16 czerwca 2014r.
Wycieczka klas 1a,1b,2, oraz "0" do Chudowa.
Uczniowie poznali historię zamku oraz zwiedzili odrestaurowaną wieżę . Świetnie bawili się biegając po korytarzach labiryntu. Dużą atrakcją było samodzielne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Wszyscy wrócili do domu w doskonałych humorach.
Zdjęcia w albumie fotograficznym15 czerwca 2014r.
Turniej Rodzice - Dzieciom
Niedziela, boisko Orlik. Tu odbył się turniej piłkarski. Naszą szkołę reprezentowała Drużyna Ojców. Dzieci też były, ale tym razem w roli kibiców. Dobra zabawa, zdrowa i sportowa.
Zdjęcia w albumie fotograficznym
13 czerwca 2014r.
I miejsce w miejskim konkursie " Z orłem i krzyżem w herbie"
Drużyna Naszej Szkoły w składzie: Kaja Kotala, Zuzia Masternak, Julka Kurzydlak i Wiktoria Adamiec wywalczyła I miejsce w miejskim konkursie "Z orłem i krzyżem w herbie".
Zadaniem kunkursowym było wykonanie prezentacji multimedialnej o swojej szkole.
Gratulacje dla drużyny.13 czerwca 2014r.
Festyn szkolny udany choć trzynastego w piątek.
Godz. 14:00 boisko Budowlanki Chorzów Stary. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkół rozstawili stoiska z napojami, słodkościami, grami planszowymi i kolekcjami hobbystycznymi. Na grilu piekły się kiełbaski, bo nie ma festynu bez grila.
Na scenie występy taneczne, teatralne i wokalne. Dzieci z klas III, IV, V i VI śpiewały jak umiały najlepiej, tańczyły żywiołowo i z całą pewnością nowocześnie.
Klasa IIIa fachowo i z poświęceniem ratowała fantomy. Pokazowi ratownictwa medycznego towarzyszył instruktaż w wykonaniu Wiktorii.
Klasa IV przedstwiła scenkę teatralną w języku angielskim. Występowali: Robot w kolorze srebrnym, Księżniczka w koronkowej bieli, Dzieci w strojach współczesnych i Elegant ubrany wizytowo - angielski (bardzo).
Na boisku konkurencje sportowe: chodzenie na szczudłach niewysokich, skakanka, koszykówka, rzuty obręczami i wiele innych. Uczestnicy mieli karty zaliczeniowe perforowane pieczątkami z zapisem wyników poszczególnych konkurencji. Najlepsi, prawie najlepsi i ci całkiem dobrzy na tej podstawie otrzymali nagrody.
Wóz strażaków ze Świętochłowic zaparkował od strony północno-zachodniej na boisku trawiastym i nie szczędził wody ze strażackiej sikawki, co dawało wiele radości.
Stoisko malowania twarzy też było i stragany z kompozycjami kwiatowymi oraz sadzonkami, bo technikum zajmuje się też architekturą krajobrazu. W plenerowym salonie fryzjerskim powstawały artystyczne fryzury.
Na finał: Zumba: Wielka Dyskoteka na boisku piłkarskim.
Zdjecia w albumie fotograficznymFilm do ściągnięcia poniżej:
11,12 czerwca 2014r.
Wycieczka klasy VIb w Góry Świętokrzyskie.
W poszukiwaniu czarownic!
Pospacerowaliśmy po Kielcach . Pytanie zadane przez ucznia: „ Po co chodzić po mieście?” . Odpowiedź- „ Bo każde miasto jest inne!”
I rzeczywiście – rynek Kielc okazał się niezwykły! Fontanny ( trzeba było się tu ochłodzić! Potem poleżeć na hamakach.)
Trochę zabytków zaliczyć- Pałac Biskupów Krakowskich, Park Staszica, Pomnik Dzika , Birutę – Przysięgę miłości” .
Dąb Bartek ( niby nic takiego :)) - ale to drzewo ma około 800 ( lub więcej ) lat - pamięta czasy Bolesława Krzywoustego, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły, Jana III Sobieskiego).
W Zachełmiu - ślady tetrapoda – okazało się , że tu właśnie wyszliśmy z morza! ~ W Górach Świętokrzyskich! I to znacznie wcześniej niż pojawiły się dinozaury!
Potem do „ Raju” (gryzły wredne komary- może nie chciały nas tam wpuścić? ! ) Jaskinia – perła krasu podziemnego z przebogatą szatą naciekową - stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie … ( i pająki!)
Podświetlenie robi ogromne wrażenie- można zobaczyć i sowę, i szopkę , i twarze … ( oczywiście pod warunkiem, że chce się oglądać jaskinię, a nie ….)
Wreszcie - Huta Stara - ognisko, kiełbaski, nocleg ( albo i nie :))
- jak można spać w tak piękną noc ?
Po nocy przychodzi dzień . Trzeba było posprzątać rozrzucone orzeszki i pojechać do Osady Średniowiecznej! Osada Średniowieczna znajduje się w Hucie Szklanej u podnóża Świętego Krzyża.
W znakomitym towarzystwie czarownicy odwiedzamy ważne miejsca.W sferze sakrum – witają : Mokosz , Lelum i Polelum oraz Światowid .
Następnie należy odwiedzić szewca, „ biednego jak szewc”, który szył buty „ na jedno kopyto” - na lewą i prawą nogę oraz kowala ,który czasami wyrywał też zęby ( na szczęście nasze – to były czasy średniowieczne!)
Garncarz wtedy garnki robił, tkaczka tkała, zielarka leczyła zwierzęta i ludzi. Stolarz- meble, snycerz - rzeźby! Rymarz- uprzęże końskie.Kolejne wyzwanie! Łysica! Po mocno kamienistej drodze – 612 n.p.m.
Ostatkiem sił – w upale- wdrapali się wszyscy! Gołoborza obejrzeli! Legend wysłuchali!
Ci, którzy w nocy nie spali, zasypiali na siedząco! ( i dobrze im tak!)
Kto chciał , dowiedział się wielu ciekawych rzeczy, podziwiał cuda natury. Kto wolał poszaleć- poszalał!
Wiedźmy i diabły też były! Niekoniecznie te na miotłach i z rogami!Dziękujemy serdecznie Panu Jackowi, Pani Agnieszce, Panu Irkowi!
Zdjęcia w albumie fotograficznym
10 czerwca 2014r.Przedstawienie logopedyczne
Zdjęcia w albumie fotograficznym
9,10,11 czerwca 2014r.Wycieczka klas IIIa i IIIb do Kotliny Kłodzkiej
Uczniowie klasy IIIa i IIIb wyruszyli 9 czerwca. Po drodze do Kłodzka zwiedzili Nysę , Otmuchów i Paczków. Po spacerze uliczkami Kłodzka oraz przejściem przez pierwowzór praskiego "Mostu Karola " przyszedł czas na wielką przygodę w Twierdzy Kłodzkiej. Wieczorem urządziliśmy skróconą wersję "Mam talent "
10 czewca zwiedziliśmy najstarsze muzeum papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Kaplicę Czaszek w Czermnej, przeszliśmy Szlkiem Ginących Zawodów i odpoczywaliśmy w Parku Zdrojowym w Kudowie Zdroju. Nie obyło się bez wyprawy górskiej. Pokonaliśmy górki labirynt w Błędnych Skałach , tych samych w których kręcono fragmenty " Narnii" . Na zakończenie mieliśmy " Piżama party "
11 czerwca wyruszyliśmy podziwiać wodospad Wilczki oraz zwiedziliśmy Muzeum zapałek w Bystrzycy Kłodzkiej. Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Kopalni złota w Złotym Stoku. Każdy wracał do domu ze sztabką złota i mnóstwem wrażeń.
Zdjęcia w albumie fotograficznym
5 czerwca 2014r.
Klasa IV w Drewnianym Bocianie
Klasa IV uczestniczyła w warsztatach kulinarnych w Restauracji "Drewniany Bocian" w naszym mieście. Podczas tej wizyty dzieci miały okazję dowiedzieć się ilu ludzi musi pracować w restauracji i jak wygląda proces powstawania pizzy. Skosztowały soczku z wyciśniętych owoców. Poznały oryginalne warzywa, które są składnikami sałatek lub pizzy.
Uczniowie ponadto brali udział w konkursie na najlepiej skomponowaną sałatkę oraz odgadywali smaki różnych ciekawych warzyw i serów z zakrytymi oczami.
W czasie zajęć uczniowie poznali zasady zdrowego odżywiania. Nauczyli się, jak ważne jest estetyczne podawanie potraw i atmosfera w jakiej spożywamy posiłki. Dzięki degustacji mogli docenić wyższość smaku naturalnego soku z wyciśniętych owoców nad tymi z koncentratów.
Dzięki interesującym warsztatom dzieci, przez zabawę, zdobyły ważną wiedzę, którą zaniosą do domu i dzięki temu może zmienią się ich nawyki żywieniowe, co byłoby największym sukcesem.
Zdjęcia w albumie fotograficznym
3 i 4 czerwca 2014r.
Wycieczka kl V i VIa: Kraków - Bochnia - Jerzmanowice
W Krakowie czekały atrakcje w Ogrodzie Doświadczeń (deszcz przestał podać jak tylko dojechaliśmy). To tam zobaczyliśmy nieskończoność w wielkich lustrach i wypróbowaliśmy różne instalacje do doświadczeń z fizyki. Był peryskop, tarcze do obserwacji złudzeń optycznych, kalejdoskop, pryzmat. Anteny tworzyły punkty akustyczne, w których nawet szept stawał się głośny a gong i organy powietrzne pozwalały rakietką wygrywać melodię.
Siła odśrodkowa zmuszała do wielkiego wysiłku, aby utrzymać się na metalowych tarczach obrotowych, a kołyska Nevtona udowodniła zasadę zachowania pędu przy zderzeniach sprężystych. Uderzenie z powietrznej armaty zrzucało czapki z głów. To tylko niektóre doświadczenia. Aforyzmy autorstwa Stanisława Lema są przedstawione w ogrodzie na tabliczkach pomnikowych przy alejce poświęconej właśnie jemu. Trampoliny też były - eksperymentowaliśmy na nich wielokrotnie.
Potem przejazd do Bochni, zwiedzanie i nocleg w kopalni soli 250 m pod ziemią. Hologramy górników i mnicha cysterskiego, kierat, narzędzia. Wiele multimedialnych aranżacji, bo obecnie bez multimediów ani rusz. Zjeżdżalnia w Bochni jest drewniana i ma ok. 140m długości. Wypróbowaliśmy. Trzeba odwiedzić Bochnię, by się dowiedzieć, jakie to "bałwany jeździły na węgierskich pieskach".
Recenzja pizzy zamówionej przez Dawida i Natana (mimo ostrzeżeń) w restauracji ćwierć kilometra pod ziemią w zakładce Twórczość uczniów.
Wyjechaliśmy na powierzchnię rano, jak górnicy po nocnej zmianie.
Potem warsztaty w Parku Archeologicznym "Osada Oraczy" z lepieniem naczyń i robieniem powrozów. Ukręciliśmy dwa powrozy konopne na konstrukcji rodem ze średniowiecza. Nie było łatwo. Spróbowaliśmy swoich sił w najstarszym rzemiośle - garncarstwie. Każdy ulepił z gliny "coś". Naszych naczyń glinianych nie można wypalić jak należy w domowym piekarniku, bo potrzebna jest do tego temperatura 900 stopni, a piekarnik to co najwyżej 350. Powroźnicy i garncarze musieli sporo umieć, skoro ich wyroby były praktyczne i trwałe.
Do Jerzmanowic, do Jaskini Nietoperzowej dotarliśmy w samo południe. Przewodnik opowiadał ciekawostki z życia nietoperzy. W Polsce jest ich 25 gatunków. Powiedział o archeologicznych znaleziskach w tutejszej jaskini. O niedźwiedziu i pająku jaskiniowym. Przez chwilę (może 20 sekund) w absolutnej ciszy i ciemności słuchaliśmy jaskiniowego deszczu.Zdjęcia w albumie fotograficznym
2 czerwca 2014r.
Apel. Życzenia z okazji Dnia Dziecka dla wszystkich uczniów od Pani Dyrektor. Lody od Rady Rodziców: rożki czekoladowo - śmietankowe lub owocowo-śmietankowe.
Klasy młodsze wybrały się na zabawy do centrum miasta.Zdjęcia w albumie fotograficznym
28,29 maja 2014r.
Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów.
28 maja 2014r.
Wycieczka w góry najlepszych sportowców.
23 maja 2014r.
Mała Akademia Jazzu
Dnia 23 maja klasy "0" i "3a" były na ostatnim spotkaniu Małej Akademii Jazzu, na którym dzieci poznały budowę gitary elektrycznej, tajniki dźwięku. Dowiedziały się co jest potrzebne do uzyskania odpowiedniego brzmienia. Gitara elektryczna jest przykładem nowoczesnego instrumentu.
21 maja 2014r.
Zebrania z rodzicami.
Informacje o zagrożeniach oceną niedostateczną na koniec roku.
Przypomnienie kryteriów wystawiania oceny z zachowania i zasad komunikowania wyników egzaminów. Podsumowanie działalności dydaktycznej . Wiosenne plany wycieczkowe klas.20 maja 2014r.
"Popołudnie naukowe 2+1" w SP 24
Spotkaliśmy się o 16:00. Przybyli uczniowie, przedszkolaki z rodzicami, nauczyciele. Była mama Karolinki, która jest chemikiem. Rozpoczął się festiwal doświadczeń, eksperymentów i zabaw poznawczych. Uczestnicy, podzieleni na grupy według kolorów, spróbowali swoich sił w wielu dziedzinach.
Był quiz ze znajomości literatury, elektroniczny, na ekranie tablicy multimedialnej. Zajęcia z origami. Zabawy logopedyczne. Obrazkowe sudoku dla najmłodszych. Gry logiczne, układanki, planszówki, zręcznościowe i geometryczno-konstrukcyjne. Kleksografia. No i oczywiście eksperymenty, dużo doświadczeń z chemii i fizyki.
Każda kolorowa grupa uczestników miała swojego opiekuna- przewodnika z klas starszych, którego obowiązkiem było dopilnowanie, by podopiecznych nie ominęła żadna atrakcja. Opiekunowie spisali się na piątkę.
Uczniowie klas szóstych i IIIa zaprezentowali też swoje doświadczenia: z pieprzem uciekającym od palca, nurkującymi i wypływającymi rodzynkami, jajkiem wsysanym do butelki przez tajemniczą siłę, cieczą nienevtonowską mającą zarazem cechy cieczy i ciała stałego. Był wulkan z soku z czerwonej kapusty i płynu do mycia. Pani chemik poprowadziła doświadczenie z witaminą C i wodą utlenioną, którego efektem była magiczna zmiana koloru cieczy.
Było naukowe popołudnie...Zdjęcia w albumie fotograficznym
filmy z wybranymi doświadczeniami:
balonik.AVI ciecz_nienevtonowska.AVI pieprz_ucieka.AVI
20 maja 2014r.
DUMa Diagnoza Umiejętości Matematycznych Piątoklasistów.
Piątoklasiści pisali test Ogólnopolskiej Diagnozy Umiejętności Matematycznych. To próba przed wprowadzaną od 2015r. nową formułą Sprawdzianu Szóstoklasisty. Test był opracowany przez ekspertów IBE (Instytutu Badań Edukacyjnych)
Matematyka, dużo matematyki, aż 7 stron zadań z matematyki.
MEN o badaniu DUMaZdjęcia w albumie fotograficznym
19 maja 2014r.
Odwiedziny w siedzibie Chorzowskiej Straży Pożarnej
Klasa II była na wycieczce w Straży Pożarnej w Chorzowie w ramach realizowanego programu „Bezpieczne Życie”. Uczniowie zostali zapoznani z nowoczesnym sprzętem wykorzystywanym podczas akcji przy pożarach, ewakuacjach, wypadkach , podtopieniach, oraz mieli okazję zaobserwować ćwiczenia strażaków na placu manewrowym strażnicy.
Okazało się, ze Straż z naszego miasta dysponuje najnowocześniejszym sprzętem w Polsce, który często jest transportowany do akcji w całym kraju. Po zakończonej prelekcji i zwiedzaniu uczniowie zadawali pytania.
Wszystkim bardzo się podobało. Zadowoleni wróciliśmy do szkoły na lekcje.Zdjęcia w albumie fotograficznym
17 maja 2014r.
Wycieczka do Chudowa
Sobotnia wycieczka w ramach edukacji regionalnej. Zamek, eksponaty archeologiczne, historie z odległej przeszłosci, ciekawostki z dziejów Śląska, rzeczy pozwalające wyobrazić sobie jak kiedyś żyli ludzie.
Zdjęcia w albumie fotograficznym
15 maja 2014r.
Ortomaniak 2014
Jak co roku, w SP 21, odbył się miejski konkurs ortograficzny dla klas 1 - 3 szkoły podstawowej "Ortomaniak 2014".
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. IIIb Ewa Gołąbowska i Patryk Adamiec. Tematyka konkursu poświęcona była przypadającej w tym roku 100 rocznicy urodzin Tove Jansson, autorki słynnych Muminków.
Konkurs rozpoczął się od pisania "Wielkiego Dyktanda", w czasie którego uczniowie wybrali się w podróż do "Muminkowa". Laureatem III miejsca został uczeń naszej szkoły - Patryk Adamiec.
Później uczniowie bawili się już wspólnie, pokonując ortograficzne pułapki na sportowo. Patrykowi gratulujemy kolejnego sukcesu!9 maja 2014r.
Konkurs z języka angielskiego.
W piątek, 9 maja, w naszej szkole odbyło się Pierwsze Dyktando z Języka Angielskiego pod patronatem Centrum Helen Doron.
Brali w nim udział uczniowie klas II-VI. Najlepsze wyniki w swoich grupach wiekowych uzyskali: Dawid Sikora z kl. VIa i Kuba Śliwa z kl. II.
Gratulujemy i czekamy na oficjalne wyniki z Helen Doron.Zdjęcia w albumie fotograficznym
7 maja 2014r.
Klasa VIa w Aquadromie w Rudzie Śląskiej.
7 maja 2014r.
Klasy IIIA i IB obejrzały spektakl Mała Syrenka w Teatrze Śląskim w Katowicach.
6 maja 2014r.
Adam Lewiński zajął II miejsce w województwie śląskim i 17 miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie Informatycznym Polskiego Towarzystwa Informatycznego T.I.K. Tak.
Zdobył też wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Gratulacje.
Protokół konkursu - zestawienie krajowe30 kwietnia 2014r.
Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
Na piątej lekcji spotkaliśmy się na korytarzu aby uczcić Święto Konstytucji. Śpiewaliśmy hymn stojąc na baczność. Wysłuchaliśmy wierszy patriotycznych w wykonaniu klasy VIa.
Śpiewaliśmy też Rotę i Mazurek 3 maja. Przypomnieliśmy sobie czym jest konstytucja i po co się ją uchwala.
Początek maja to kilka świąt i ważnych rocznic:
1 maja - Święto Pracy, 10 rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej
2 maja - Święto Flagi i rocznica wybuchu III Powstania Ślaskiego
3 maja - Święto Konstytucji.
Zdjęcia w albumie fotograficznym
29 kwietnia 2014r.
Trzymaj Formę.
Przegląd gazetek i plakatów , których myślą przewodnią było hasło: Ruch to podstawa.
Zdjęcia w albumie fotograficznym29 kwietnia 2014r.
Konkurs przyrodniczy.
W Liceum im. J. Ligonia spotkały się przyrodnicze reprezentacje chorzowskich szkół podstawowych. Były konkurencje praktyczne: eksperymenty i doświadczenia oraz teoretyczne: test z wieloma bardzo konkretnymi pytaniami wymagającymi dużej wiedzy i refleksu. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Janek Skrok, Adam Lewiński, Karolina Bielówka, Kasia Irzyniec.
Wyniki konkursu poznamy w maju.24 kwietnia 2014r.
Na drugiej lekcji odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny SP24.
Konkurs był logiczny i zadaniowy. Wcześniej uczniowie klas szóstych wykonali bryły. Bryły geometryczne z kolorowego i białego papieru.
Zdjęcia w albumie fotograficznym
23 kwietnia 2014r.
"Odpowiedzialność prawna osób niepełnoletnich"
To temat prelekcji dla uczniów klas szóstych, którą wygłosił i przedstawił Pan Aspirant - policjant z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie.
Było o różnicy między wykroczeniem a przestępstwem, o odpowiedzialności karnej, o czynach karalnych. Prelekcja była przestrogą jakich sytuacji unikać, jak nie stać się sprawcą ani ofiarą.
Należy przyjąć do wadomości fakt, że z chwilą ukończenia lat trzynastu odpowiedzialność zaczynamy ponosić osobiście.
Zgodnie z naczelną zasadą, że "nieznajomość prawa nikogo nie tłumaczy" - po prostu trzeba poznawać prawo. Nie ma bowiem sensu tłumaczenie: "Nie wiedziałem, że tego nie wolno..."
23 kwietnia 2014r.
Klasa V na wycieczce do Aquadromu w Rudzie Śląskiej.
20 i 21 kwietnia 2014r.
Wielkanoc
Żeby Wielkanoc w tym roku
przyszła ze szczęściem u boku.
Aby żyło się Wam zdrowo,
prywatnie i zawodowo.
Wielu, wielu chwil radosnych i
uroczej, ciepłej wiosny.
16 kwietnia 2014r.
Oficjalne wyniki I etapu IV Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego T.I.K. Tak. Do etapu rejonowego zakwalifikował się Adam Lewiński - Gratulacje.
16 kwietnia 2014r.
Zajączkowy apel.
Krótkie spotkanie, ale obowiązkowe, bo przecież za kilka dni Święta, a my zobaczymy się dopiero 23 kwietnia.
Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne, które mamy też przekazać naszym rodzicom. Potem każdy dostał czekoladowego zajączka od Rady Rodziców.
Wesołych Świąt, Mokrego Dyngusa.
Wielkanoc jest świętem ruchomym, tradycyjnie zgodnie z kalendarzem kościelnym wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.16 kwietnia 2014r.
Aquadrom Ruda Ślaska.
Do Rudy Ślaskiej do Aquadromu pojechała klasa VIb z panią Anetą Piwoń.
15 kwietnia 2014r.
Omnibus Trzecioklasista.
Uczniowie klas trzecich - Martynka Guzy, Ewa Gołąbowska i Patryk Adamiec, wzięli udział w międzyszkolnym konkursie wiedzowym "Omnibus Trzecioklasista".
Konkurs organizowany był przez SP nr 1, a odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy.
Zawodnicy musieli się zmierzyć z wieloma zadaniami z różnych dziedzin oraz przedstawili inscenizację "O ślimakach - zawadiakach".
Po długich zmaganiach zajęli III miejsce (startowało 9 chorzowskich szkół). Gratulujemy im sukcesu!
Zdjęcia w albumie fotograficznym
11 kwietnia 2014r.
Dzień owocowy oraz pogadanka o chorobach wywoływanych przez kleszcze.
Zdjęcia w albumie fotograficznym
7 kwietnia 2014r.
Spotkanie z dogoterapeutką i jej psem - ratownikiem
Pani prowadząca terapię chorych dzieci odwiedziła Naszą Szkołę. Terapia taka z udziałem specjalnie szkolonych psów to dogoterapia. Pies - terapeuta i ratownik zarazem był badzo duży i sierściaty. To nowofunland, suczka o imieniu Isztar.
Miała specjalne szelki, które pozwalają tonącemu złapać się i wtedy Isztar doholuje takiego poszkodowanego bezpiecznie do brzegu. Robi to na komendę: "Opłyń" . Opływając dookoła tonącego umożliwia mu i daje mu czas na wygodne złapanie szelek. Isztar jest bardzo towarzyska i po prostu lubi ludzi.
Był też mały, skory do zabawy szczeniak, kundelek Anu. Przygarniety ze schroniska, bo ktoś bez serca wyrzucił go w mroźny dzień lutego.
Było o odpowiedzialnosci za swojego zwierzaka i o konieczności sprzątania po nim. W jaki sposób karmić i opiekować się psem.
Idzie pani po ulicy,
cztery pieski ma na smyczy.
A ja sobie wzdycham skrycie:
taka pani to ma życie!
Prawda?
Wszyscy ludzie kogoś mają,
kogoś głaszczą i kochają,
komuś szepczą coś do ucha
i się cieszą, że ich słucha...
Prawda? (Danuta Wawiłow "Marzenie")
Zdjęcia w albumie fotograficznym
7 kwietnia 2014r.
"Mój Teatr" rozdanie nagród
W Miejskim Konkursie Plastycznym "Mój Teatr" organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Lompy nasze uczennice z klasy IV i VIa zajęły
II miejsce Patrycja Dubas
III miejsce Weronika Smoła
protokół_konkursu_mój_teatr
3 kwietnia 2014r.Żywa lekcja historii - Polska Piastów.
Żywą lekcję historii poprowadzili wojowie Bolesława Chrobrego. Mieli szyszaki, szłomy, topory, miecze, pasy nabijanie metalowymi ćwiekami i drewniane tarcze z okuciami. Na nogach onuce i owijki, na torsach przeszywanice lub kolczugi - jak prawdziwe, dwudziestokilogramowe zabezpieczenia przed ciosami wroga.
Braliśmy udział w inscenizacjach rozmaitych średniowiecznych zdarzeń: walka, branie do niewoli, przy czym niewolnik bez muskułów lub z zepsutymi zębami był niewiele wart. Poznaliśmy ciekawostki z tamtych czasów. O starej (bardzo) 20 letniej pannie młodej Dobrawie. O wielkiej bitwie pod Cedynią (może aż 2 tys. wojów). O wiekoduszności Mieszka I (puścił pokonanego margrabiego Hodona wolno). I karze za zdradę wymierzoną przez Bolesława Krzywoustego bratu Zbigniewowi.
W konkursach wiedzy nagrodami były wybijane na miejscu talary. A na koniec przymierzaliśmy wszystkie rekwizyty. Kajdany na nogi, zaopatrzone w łańcuch z żelazną kulą, też.
Zdjęcia w albumie fotograficznym3 kwietnia 2014r
Konkurs nosił nazwę "ABC zdrowia" i był organizowany przez Gimnazjum nr 1 w Chorzowie.
Celem konkursu było wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia. Naszę reprezentację przygotowała pani Ewa Lichota.
Na 15 drużyn zdobyliśmy 5 miejsce dzięki Wiktorii Adamiec i Zuzannie Masternak. Niewiele punktów mniej miała druga nasza dwójka, którą tworzyły: Julia Kurzydlak i Kaja Kotala z klasy 6b.
Uczestnicy konkursu na początku musieli ułożyć domino z rozsypanych części, następnie odpowiadali na pytania z testu, uzupełniali piramidę żywności - praca plastyczna oraz brali udział w konkurencjach sportowych.
Na koniec uczniowie, podczas podliczania punktów, zobaczyli film na temat boreliozy. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne pamiątki, ale najważniejsze, że przez zabawę dużo sie dowiedzieli.Zdjęcia w albumie fotograficznym
1 kwietnia 2014r.
Klasy szóste pisały Sprawdzian Szóstoklasisty. Całkiem na serio pomimo Prima Aprilis.
Poniżej arkusz sprawdzianu i arkusz odpowiedzi:
Sprawdzian szóstoklasisty 2014r.
Odpowiedzi do sprawdzianu szóstoklasisty 2014r.
Uwaga! W odpowiedzi do zadania 16 jest błąd - powinno być D. 18
31 marca 2014r.
VI Chorzowski Festiwal Nauki: Ziemia - Człowiek - Technika
Klasy szóste i piąta pojechały do Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych.
Klasa VIb była na warsztatach o DNA - na przykładzie pomidora, bo pomidor to też istota żywa i ma swoje DNA.
Klasa VIa i V były w laboratoriach chemicznych na pokazie "Chemia od kuchni". Zobaczyły ciekły azot, który ma temperaturę minus 210 stopni Celsjusza i zamienia wszystko z czym się zetknie w rzecz bardziej kruchą niż skorupka jajka.
Był Wulkan Chemiczny zrobiony z dichromianu amonu i Węże Faraona z rodanku rtęci. Na warsztatach "Wszystko świeci" był świecący proch i polimery fluorescencyjne dające efekty widowiskowe.
Szkoda, że eksperymenty trwały krótko i ze względów bezpieczeństwa nie można ich było wykonać samemu.
Laboratorium chemiczne to bardzo ciekawe miejsce.Strona VI Chorzowskiego Festiwalu Nauki
24 marca 2014r.
Wycieczka do Gimnazjum nr 6
Klasy szóste odwiedziły rejonowe gimnazjum. Dyrektor poinformował uczniów o profilach otwieranych klas i historii szkoły. Potem odbyły się zajęcia w klasach.
Na historii zakładaliśmy hełm średniowiecznego rycerza, czepiec niewiasty. Próbowaliśmy podnieść ciężką kolczugę. Pisaliśmy gęsim piórem kopiujac gotycki styl liter.
Na niemieckim mierzyliśmy siły w pierwszych słówkach. Rozwiązywaliśmy też rebusy i krzyżówki.
Chłopcy spotkali się z trenerem piłki nożnej. Dziewczynki tańczyły Zumbę. Na koniec poszliśmy na halę sportową na zawody w hokeju i nie tylko.21 marca 2014r. (po uroczystym powitaniu wiosny)
Mała Akademia Jazzu.
W Starochorzowskim Domu Kultury uczniowie klasy IIIa oraz zerówka poznawali instrumenty perkusyjne z Afryki, Tybetu oraz Haiti.21 marca 2014r.
Witamy wiosnę.
Dzień w zieleni, bo wiosna jest zielona i to soczyście zielona. Wiosną kwitnie wszystko i żabki są i bociany i jest radośnie.
Klasa III artystycznie wykonała całkiem sympatyczną Marzannę, którą pożegnaliśmy, bo Marzannę należy pożegnać - taka tradycja, a z tradycją się nie dyskutuje.
Dzieci z zerówki, klasy pierwszej i drugiej wyrecytowały wierszyki i zaśpiewały piosenki o urokach wiosny:Kwiatki, bratki i stokrotki
Dla Malwinki, dla Dorotki.
Kolorowe i pachnące,
Malowane słońcem.W ten uroczysty sposób wiosnę uznaliśmy za oficjalnie rozpoczetą.
Zdjęcia w albumie fotograficznym
Film (ściąga się ok 20 sekund)
kwiatki_dla_Dorotki.AVI
20 marca 2014r.
Rozwiązujemy testy Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur
19 marca 2014r.
Zebrania z rodzicami
18 marca 2014r.
Ogłoszenie wyników Miejskiego Konkursu Matematycznego Wieloryb.
Brało udział 11 szkół chorzowskich, dwuosobowe drużyny z każdej szkoły, czyli 22 uczestników wyłonionych w eliminacjach szkolnych.
Nasi uczniowie zajęli:
I miejsce: Adam Lewiński
V miejsce: Rafał Barczak
Gratulacje dla matematycznej reprezentacji Naszej Szkoły18 marca 2014r.
Relacja Samorządu Szkolnego z dotychczasowych poczynań i apel na tematy bieżące.
Podstrona Samorządu i sprawozdanie
14 marca 2014r. (wieczorem)
IV Wieczorne Spotkanie z Matematyką oraz turniej szachowy w Zespole Szkół Sportowych nr 2 im. Gerarda Cieślika.
W pierwszej imprezie wzięło udział czterech uczniów z Naszej Szkoły: Karolina Bielówka, Rafał Barczak, Szymon Stachowicz oraz Adam Lewiński. Uczestniczyli oni w zajęciach:
a) Myśl matematycznie - działaj informatycznie! - jak wygląda tworzenie gier komputerowych?
b) Matematyczne gry planszowe.
c) Triki i sztuczki matematyczne.
d) Matematyczne zabawy polsko-angielskie.
e) Kalkulator czy głowa?W turnieju szachowym o puchar dyrektora Zespołu Szkół Sportowych nr 2 im. Gerarda Cieślika brało udział troje uczniów: Natan Gopon, Paweł Paurowicz i Michał Kochanowski.
Organizator (ZSS nr 2) udostępnia zdjęcia z imprezy na stronie:
Zdjęcia z IV Wieczornego Spotkania z Matematyką
14 marca 2014r.
Wizyta Arcybiskupa Metropolity Katowickiego Wiktora Skworca.
Zdjęcia w albumie fotograficznym
13 marca 2014r.
Spotkanie z Markiem Szołtyskiem, czyli edukacja regionalna na żywo.
13 marca 2014r.
Czwarty próbny sprawdzian szóstoklasisty.
10 - 12 marca 2014r.
Rekolekcje wielkopostne.
Nauki, przypowieści ilustrowane filmem i rekwizytami. Piosenki śpiewane przez dziewczynki z piątej klasy i scholę parafialną. Gitarowe granie, spowiedź i msza na zakończenie.5 marca 2014r.
Adam Lewiński uzyskał tytuł Finalisty Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego z Elementami Historii. Gratulacje.
5 marca 2014r.
Zawody pływackie chorzowskich szkół.
Drużyny chłopców i dziewcząt zdobyły dwa trzecie miejsca w zawodach pływackich szkół miasta Chorzowa. Gratulacje dla naszych pływaków.
27 lutego 2014r.
Mistrzostwa Chorzowa Szkół Podstawowych 2014 w Szachach. W Starochorzowskim Domu Kultury. Turniej: system gry szwajcarski, 7 rund, tempo gry: 15 minut na zawodnika.
Startowało 15 chorzowskich szkół podstawowych. Zajęliśmy 9 miejsce w klasyfikacji drużynowej.
27 lutego 2014r.
Bal w Tłusty Czwartek
Zabawę karnawałową dla klas młodszych prowadził Pirat z Karaibów. Tańce były żywiołowe. Indywidualne, zbiorowe i parami. Muzyka wielogatunkowa. Bogactwo strojów, nakryć głowy i makijaży.
Dużo radości dały konkursy: taniec z balonami, taki, w którym się walczy o krzesełko, a krzesełek jest zbyt mało (samo życie) Nagrody w konkursach były słodkie lub rzeczowe (drobiazgi, gadżety)
Muzyka i śpiew na żywo. Pirat z Karaibów był muzykalny: grał i śpiewał. Pączki i soczki były od Rady Rodziców. Rodzice też przyłączali się do tańców, bo jak tu nie tańczyć na balu?
O 17:30 rozpoczęła się dyskoteka dla klas starszych. Też żywiołowa, też radosna, ale już bez Pirata. Pączki, soczki, balony - obowiązkowo.Za pączki, soczki i słodkie nagrody dziękujemy Radzie Rodziców !
Zdjęcia w albumie fotograficznym
25 lutego 2014r.
Był apel. O Internecie i zagrożeniach z nim związanych. Były rady, jak bezpiecznie korzystać z tego wynalazku cywilizacji.
Pani Pedagog przygotowała występy z klasą piątą. Była piosenka, recytacje i plakaty. Nie wszystkie niespodzianki sieci są dobre, więc bądźmy nieufni, sprawdzajmy, chrońmy swoje dane. W życiu nie spotykamy samych miłych, dobrych ludzi. Tak samo jest w Internecie.
Pani Dyrektor przypomniała o zabawie karnawałowej w Tłusty Czwartek, a przedstawiciele Samorządu o szkolnym plebiscycie na stronie Nasze Miasto Chorzów14 lutego 2014r.
Walentynki. Był krótki apel. Życzenia od Pani Dyrektor. Serduszka Walentynkowe od Rady Rodziców. Serduszka były czekoladowe. Potem Samorząd Szkolny zajął się dostarczaniem kartek - Walentynek. Skrupulatnie (jak prawdziwa poczta) dotarli do każdego adresata.
14 lutego 2014r.
Zerówka była w Domu Kultury na zajęciach Małej Akademii Jazzu "Od blusa do rockendrolla" . Dzieci wysłuchały charakterystycznych utworów dla danego gatunku muzyki i poznały fragment jej dziejów.
13 lutego 2014r.
W czwartek 13 lutego klasy młodsze uczestniczyły w spotkaniu z Markiem Szoltyskiem z cyklu "Pogodomy po ślasku" - śląskie zakupy. Dzieci dowiedziały się jak dawniej Ślązoki robiły zakupy.
Nie jeździli do supermarketów, bo takich nie bylo. Brało się dyszlok i jechało po towor. Na koniec spotkania dzieci zostały zaproszone do zabawy w śląski sklep oraz poznały śląskie nazwy popularnych towarów.11 lutego 2014r.
Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu
Klasy od II do VI przypomniały sobie na zajęciach komputerowych o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Wykazały się wiedzą o netykiecie i unikaniu zagrożeń. Następnie w programach graficznych wszyscy wykonali plakaty o Międzynarodowym Dniu Bezpiecznego Internetu.
Wybrane prace można oglądać na stronie głównej.7 lutego 2014r.
Dzień w masce. W masce karnawałowej. Karnawał trwa, więc można od czasu do czasu założyć jakąś maskę. Chociaż chodzenie w masce nie jest zbyt wygodne, wielu z nas przyszło w masce. Było wesoło. Interesujaco wyglądaliśmy. Potem z ulgą zdjęliśmy maski. Ale już wiemy jak wyglądamy w maskach.
Zdjęcia w albumie fotograficznym4 lutego 2014r.
Był krótki apel. Pani Dyrektor powitała wszystkich po feriach zimowych. Następnie przypomniała o zasadach porządku i bezpieczeństwa. Jeszcze zapowiedź nadchodzących atrakcji. Potem życzenia i odśpiewanie "Sto lat" solenizantom z minionych paru tygodni.
19 stycznia 2014r.
Rozpoczął się obóz narciarski w Białce Tatrzańskiej.Śniegu niezbyt dużo, ale wystarczyło, żeby pojeździć na nartach lub na desce. Mrozu wielkiego nie było. Zajęcia i dla tych początkujących i dla bardziej doświadczonych narciarzy. Potem zawody "u Kuruca" i czas wypoczynku w Tatrach minął bardzo szybko.
Zdjęcia w albumie fotograficznym17 stycznia 2014r.
Apel, na którym Pani Dyrektor przypomniała wszystkim zasady bezpieczeństwa zimą, w czasie ferii, by czas wolny od nauki był radosny i szczęśliwy. Uczestnicy konkursu plastycznego "Orszak Trzech Króli" otrzymali nagrody. A gratulacje za przejście do Finału "Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego z Elementamii Historii" dostał Adam Lewiński.
Potem Pani Dyrektor życzyła wszystkim BEZPIECZNYCH, ZDROWYCH I SPORTOWYCH ferii.16 stycznia 2014r.
W czwartek klasy 1 b, 2 a, 3 a i 3 b wzięły udział w lekcji edukacji regionalnej w Starochorzowskim Domu Kultury. Były na spotkaniu z Markiem Szołtyskiem z cyklu "Pogodomy po Śląsku".
Temat spotkania to "Zimowe zabawy Ślązoków". Pan Marek opowiadał z humorem o dawnych zimowych śląskich zabawach oraz zaprezentował stare zabawki.
Dzieci mogły dokładnie zobaczyć kilka odmian starych szlyndzuchów, czyli łyżew albo założyć sobie na nogi narty z beczkowych klepek, czyli bednorki.15 stycznia 2014r.
Konsultacje z wychowawcami klas I - V i zebrania klas szóstych. Podsumowanie wyników nauczania w pierwszym półroczu roku szkolnego 2013/14.
10 stycznia 2014r.
Czerwone serduszka.
Wielu uczniów przyszło dziś z przypiętym czerwonym serduszkiem. Serduszka były duże, średnie, malutkie i zupełnie malusieńkie. Niby wszystkie czerwone, ale w pełnej gamie odcieni.
Dziewczynki z klasy szóstej miały puszki ze sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kto chciał i mógł - wrzucał drobny datek i dostawał jeszcze jedno serduszko.Zdjęcia w albumie fotograficznym
31 grudnia 2013r.
Sylwester
Sylwester to imię męskie, pochodzące od łacińskiego przydomka "silvestris" oznaczającego "człowieka żyjącego w lesie" .
Imię to nosiło trzech papieży i jeden antypapież. Od 999 roku do 1003 roku papieżem był Sylwester II. Jego pontyfikat przypada więc na przełom I oraz II tysiąclecia.
Ostatniego dnia roku 999, w związku z przepowiedniami o końcu świata, na rynkach i ulicach miast europejskich zgromadzili się licznie mieszkańcy.
Minęła północ, koniec świata nie nastąpił. Za to nastała wielka radość. Sylwestrowa radość i świętowanie nadejścia Nowego Roku.
25 i 26 grudnia 2013r.Boże Narodzenie.
W Betlejem na sianku Zbawiciel się rodzi.
Niech Wam jak najlepiej w życiu się powodzi.
Zaś w Nowym Roku o każdej godzinie,
Niechaj nic, co dobre w życiu Was nie minie.20 grudnia 2013r.
Jasełka.
Dzieci z klas pierwszych i drugiej zagrały w jasełkach. Była Maryja, Józef, Dzieciątko, pastuszkowie i wszystkie postacie, których na jasełkach zabraknąć nie może.
Ale na samym początku zaśpiewała zerówka. Zaśpiewała ślicznie. Potem śpiewali też pozostali. Aktorzy, doskonale zagrali swoje role. Dzieci z pierwszej i drugiej klasy wyuczyły się perfekcyjnie całkiem sporych tekstów. To taki dodatkowy trening pamięci i dykcji. Do śpiewania kolęd przyłączyła się utalentowana w tym względzie klasa piąta.
Dziewczynki z klasy piątej wyśpiewały również kolędę w języku angielskim, a klasa szósta A - świąteczną dzwoneczkową piosenkę po niemiecku.Zdjęcia w albumie fotograficznym
19 grudnia 2013r.Kolejne spotkanie w Starochorzowskim Domu Kultury z Markiem Szołtyskiem. Tym razem dowiedzieliśmy się, jak zbudować Betlejkę. Betlyjka to szopka bożonarodzeniowa. Potem była instrukacja, jak namalować list do Dzieciątka.
Pamientejcie! To Dzieciątko przynosi śląskim dzieciom prezenty. Nie - Mikołaj, bo Mikołoj to już downo (6 grudnia) co mioł przynieść - to przyniósł. Jednemu coś wspaniołego, a inszym rózgi i łoszkrabiny. Mikołoj prezenty roznosi na Mazowszu, Aniołek - w Małopolsce, Gwiazdor - Poznaniakom.
U nos to samo Dzieciątko (osobiście) przynosi wymarzone zabawki. Na Dzieciątko czekomy we Wilijo.
13 grudnia 2013r.Kiermasz świąteczny.
Na kiermaszu były kartki świąteczne, Mikołaje w różnych rozmiarach, stroiki, bombki, ozdoby, ciasta, jeszcze inne ciasta, babeczki, domki z piernika. Koty w mikołajkowych czapeczkach też były. (Mamy zdjęcia tych kotów, a wydawało się, że już nie do zdobycia)
Zdjęcia w albumie fotograficznym12 grudnia 2013r.
Klasy szóste pisały trzeci próbny sprawdzian szóstoklasisty.
10 grudnia 2013r.
Klasa czwarta była na wycieczce w Muzeum Chleba.
6 grudnia 2013r.
Mikołaj w szkole.
Zdjęcia w albumie fotograficznym4 i 5 grudnia 2013r.
Wycieczki do fabryki bombek w Miechowie
Do Miechowa 4 grudnia wyjechały klasy: 0, II oraz Ib. W dniu 5 grudnia klasy Ia, IIIa i IIIb. Dzieci dowiedziały się i na własne oczy zobaczyły w jaki sposób i z czego powstają szklane bombki.
Podziwiały zbiory wyjątkowych, artystycznie wykonanych bombkowych cudeniek. Następnie same pomalowały, ozdobiły i nie szczędziły brokatu na własne dzieła sztuki bombkowej.Zdjęcia w albumie fotograficznym
28 listopada 2013r.
Odbył się finał Miejskiego Konkursu Nasza Mała Ojczyzna. Nasza Szkoła zajęła III miejsce w mieście. Startowaliśmy w konkurencjach: wiedza, występy artystyczne, zawody sportowe, sztuki plastyczne.
Zdjęcia w albumie fotograficznym28 i 29 listopada 2013r.
Były Andrzejki.
W czwartek dla klas starszych po lekcjach, w piątek dla klas młodszych.
Wosk topiła Pani Dyrektor. Klucz, przez który lał się wosk, był ogromny.
Tańce - wyczerpujące. Siódme poty z czoła. Muzyka głośna. Trochę utworów współczesnych i trochę rozrywkowej klasyki.
Zabawa wspólna, na wesoło, na luzie. Wyczynowi tancerze też się ujawnili i uświetnili oraz poprowadzili korowód. Mamy dobrze zapowiadających się wodzirejów.zdjęcia w albumie fotograficznym
27 listopada 2013r.
Odbyły się zebrania z rodzicami oraz prelekcja zorganizowana przez pedagoga szkolnego dla rodziców uczniów klas I-III pod tytułem "Moje Dziecko jest wyjątkowe"
22 listopada 2013r.
W XI Turnieju Szkół Miasta Chorzowa w SCRABBLE nasi uczniowie zajęli:
III miejsce - Krzysztof Pękała
V miejsce - Julia Stępień
IX miejsce - Michał Kochanowski
Gratulacje, doskonałe miejsca, zawodników było kilkudziesięciu ze wszystkich chorzowskich szkół.
22 listopada 2013r.
Był Dzień w Krawacie.
To takie przedsięwzięcie, które absolutnie nie wymaga wielkich poświęceń, bo ileż to roboty założyć krawat? Większość z nas przyszła w krawacie. Krawaty były: jednobarwne, wielokolorowe, w paski, w kratkę, w kwiatuszki, wzorki geometryczne, abstrakcyjne i w rybki. Wesoło było.
21 listopada 2013r.
Uczniowie klas szóstych pisali drugi próbny sprawdzian szóstoklasisty
18 listopada 2013r.
Rozstrzygnięcie Międzyświetlicowego Konkursu Plastycznego Co kryją wagony lokomotywy Tuwima?
Nasza Świetlica Szkolna zajęła II miejsce w kategorii praca zbiorowa.
15 listopada 2013r.
Był Dzień Spódnicy.
Kto chciał, kto mógł, ubrał spódnicę. Choćby na chwilę. Śmiechu co niemiara. Śmiechu z samych siebie. A umieć pośmiać się z siebie samych - to nie każdy potrafi...12 listopada 2013r.
Cała szkoła uczestniczyła w uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości. Dziewczynki z klasy piątej śpiewały patriotyczne pieśni. Najmłodsi - uczniowie klasy IB recytowali teksty o ojczyźnie, pokazali symbole Polski. Na baczność śpiewaliśmy hymn narodowy. Biało - czerwone kotyliony na galowych koszulach potwierdzały doniosłość radosnego święta.
Zdjecia w albumie fotograficznym8 listopada 2013r.
ŚNIADANIE DAJE MOC
Klasy młodsze przygotowały zdrowe, kolorowe, smakowite i po prostu piękne kanapki w ramach ogólnopolskiej akcji "Śniadanie daje moc". Dzieci pokazały, że potrafią radzić sobie z przygotowaniem posiłku, zadbać o higienę. Nasi uczniowie mają kulinarną wyobraźnię i nie jest im obca gościnność.
Zdjęcia w albumie fotograficznym
8 listopada 2013r.Uczniowie klas szóstych pisali test I etapu Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki z Elementami Przyrody.
7 listopada 2013r.
Uczniowie klas szóstych pisali test I etapu Konkursu Wojewódzkiego z Języka Polskiego z Elementami Historii.
7 listopada 2013r.
Naucznie multimedialne
Indywidualizacja procesu nauczania polega na nauczaniu za pomocą nowoczesnych środków multimedialnych oraz w niewielkich grupach uczniów. Pozwala to na wnikliwą obserwację postępów dzieci i naukę poprzez zabawę i doświadczenie.
Zdjęcia w albumie fotograficznym
5 listopada 2013r.Uczymy ratować
Szkolenie z pierwszej pomocy dla najmłodszych uczniów. Strażnicy miejscy uczyli numerów alarmowych oraz pokazali dzieciom, jak pomagać człowiekowi, który stracił przytomność. Maluchy udowodniły, że rozumieją, iż bezpieczenstwo własne i innych to bardzo ważna rzecz.
Zdjęcia w albumie fotograficznym
31 października 2013r.
Klasy trzecie były na wycieczce w Muzeum Chleba w Radzionkowie.
Zdjęcia w Albumie fotograficznym
30 października 2013r.
LAUREACI OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII „ ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ”
W dniu 30 października 2013 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie miało miejsce podsumowanie Ogólnopolskiej
Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2013” podczas którego wręczono nagrody i wyróżnienia. Z naszej szkoły wyróżniono uczniów:
NATALIA ANDRUSZKIEWICZ kl III b
PATRYK ADAMIEC kl. III b
EWA GOŁĄBOWSKA kl.III b
JOANNA ZAWIERUCHA kl. IV
PATRYCJA SADKOWSKA kl.IV
DAWID OLESIŃSKI kl.V
DAWID SIKORA kl. VI a
ADAM LEWIŃSKI kl.VI a
WERONIKA SMOŁA kl.VIa
ADAM LEPICH kl VI a
MICHAŁ ODRZYWOLSKI kl.VI b
Koordynatorem kampanii jest już niezmiennie od kilku lat pedagog szkolny Agnieszka Szołtysek.
W ostatniej edycji zaangażowani nauczyciele to wychowawczynie Ewa Moroń i Małgorzata Dylus
SERDECZNIE GRATULUJEMY LAUREATOM I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!
Zdjęcia w albumie fotograficznym30 października 2013r.
klasy 1A, 1B oraz zerówka były na przedstawieniu "Kot w butach" w Chorzowskim Centrum Kultury
24 października 2013r.
Klasy szóste pisały pierwszy próbny SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY.
23 października 2013r.
Klasa VIB i część uczniów klasy VIA brały udział w warsztatach graficznych w Starochorzowskim Domu Kultury.
Najpierw zapoznaliśmy się z wystawą poświeconą twórczości chorzowskiego rzeźbiarza Teodora Kalidego. Następnie z wykładu i prezentacji dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o jego życiu, edukacji i karierze. Interesujące są też losy jego dzieł. A można je spotkać nie tylko na Śląsku, ale też w Szwecji, Anglii, Niemczech i wielu innych krajach.Potem sami zajęliśmy sie tworzeniem projektów graficznych z pomocą nożyczek, tuszu i zwykłego patyczka. Dzieki temu powstały nowe interpretacje "Śpiacego lwa" oraz "Chłopca z łabędziem"
17 października 2013r.
Wycieczka klas szóstych do Tarnowskich Gór i Gliwic.
W Zabytkowej Kopalni Srebra zobaczyliśmy ekspozycję multimedialną o dziejach górnictwa, historii miasta oraz animacje, modele i prawdziwe zabytkowe narzędzia górnicze od czasów Średniowiecza.
Gwarkowie (tak nazywano górników) żyli bardzo skromnie, pracowali od 16 roku życia za marną zapłatę i nawet za narzędzia przez siebie używane musieli płacić.
Widzieliśmy galenę - rudę ołowiu (ołów też wydobywano), chodzilismy w kaskach chodnikami wydrążonymi w dolomitowej skale. Płynęliśmy łodziami podziemną strugą lodowatej wody. Łodziami nie wolno kołysać. Kaski się bardzo przydały, bo część chodników ma niziutkie stropy.
Otaczały nas dźwięki kucia, zawodzenia i skrzypienia wózków z urobkiem oraz połajania Skarbnika - ducha kopalni, którego lepiej nie spotkać.W Skansenie Maszyn Parowych wypróbowaliśmy lokomotywy, pompy, piec i wagon z XIX wieku. Najbardziej wypróbowaliśmy piec.
Potem pojechaliśmy do Gliwic, pod wieżę Radiostacji Gliwickiej, znanej z prowokacji gliwickiej. Wieża jest najwyższą na świecie budowlą całkowicie drewnianą, ma 111metrów i jest z drewna modrzewiowego (zbudowana w 1935r). Obecnie trwa jej impregnacja, żeby chronić zabytek przed zniszczeniem.
Dziś wieża już nie nadaje programów radiowych. Jest na niej 50 nadajników różnych telefonii komórkowych i hotspot.Potem pojechaliśmy do palmiarni, gdzie zobaczylismy wiele egzotycznych roślin, ryb i trochę innych zwierząt. Jest tam 200 letnie drzewo oliwne, niewysokie, ale o bardzo grubym pniu. Drzewo laurowe, pnącze wanilii, Pod drzewmi malutkie krzewy pieprzu. Ogromna ilosć kaktusów, palm, bogactwo tropikalnych lasów.
Dzbaneczniki i rosiczki, te rośliny, pożerają owady tylko ze względu na uzupełnienie braku azotu, bo rosną na glebach ubogich w azot, a nie żeby sie najeść.
Jest drzewo kiełbasiane, którego pień i owoce (kiełbaski od 25 do 80 cm) są w Afryce wykorzystywane do leczenia wielu chorób.
Nowa ekspozycja akwarystyczna ma piranie, płaszczki itp.
Zdjęcia w albumie fotograficznym16 października 2013r.
Czas: godzina 17:00
Miejsce: Starochorzowski Dom Kultury
Wydarzenie: Pasowanie na uczniów Naszj Szkoły - pierwszaki i zerówkowicze zostali oficjalnie przyjęci do naszego grona.
Na tą ważną uroczystość przybyli z całymi rodzinami. Mimo tremy wspaniale zaprezentowali przygotowane wiersze i piosenki. Po występach, przed całą publicznością złożyli uroczyste Ślubowanie a „Akt Ślubowania” podpisali swoimi odciskami palców.
Następnie Pani Dyrektor ogromnym ołówkiem - większym od niejednego dziecka - każdego pasowała na ucznia lub zerówkowicza Szkoły Podstawowej nr 24 w Chorzowie. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe Dyplomy Pasowania oraz kolorową, pluszową kredkę. Cała uroczystość przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze.15 października 2013r.
Inscenizacja "Anielskiej Klasy" z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klas szóstych odegrali ciekawą scenkę i rozbawili widownię szkolnymi anegdotami. Dziewczynki wyśpiewały ulubioną piosenkę z filmu "Krół lew" Chór klasy piątej porwał całą szkołę skoczną SAMBĄ. To było rozśpiewane święto.
Zdjęcia w Albumie fotograficznym
10 października 2013r.
Jesienna wycieczka do parku.
20 września 2013r.
Odbyły się wybory tajne, powszechne i bezpośrednie do Samorzadu Szkolnego. Wybrani zostali:
Wiktoria Adamiec
Vanessa Skórniewska
Kaja Kotala
Gratulacje!
18 września 2013r.
Zebrania z rodzicami uczniów klas IV - VI
11 września 2013r.
Zebranie z rodzicami dzieci z zerówki
2 września 2013r.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014