Wydarzenia 2012/2013
17 lipca 2013
Rozpoczęła się budowa sali gimnastycznej
14 lipca 2013
Powrót dzieci z obozu w Łebie
1 lipca 213
Wyjazd dzieci na obóz do Łeby
28 czerwca 2013
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/13
Pożegnanie absolwentów, którzy ukończyli klasę szóstą.Słońce błysło między wschodem a zachodem.
Mimochodem obrysujac miasto chmur.
Słowo wpadło w morze słów, jak kamień w wodę.
I znów starsze trochę stało się, co było młode. Zdjęcia w albumie25 czerwca 2013
Teatrałki.
Klasy młodsze deklamują i odgrywają scenki na podstawie wierszy Juliana Tuwima.24 czerwca 2013
Posiedzenie Rady Pedagogicznej końcoworocznej
22 czerwca 2013
Starochorzowski Piknik Rodzin
W programie pikniku:
-Otwarcie ogrodu dydaktycznego przy ZSB;
-Pokaz sprzętu gaśniczego-OSP Świętochłowice;
-Prezentacja technik udzielania pierwszej pomocy;
-Występy zespołów muzycznych;
-Pokaz tańca indyjskiego;
- Pokazy karate Kyokushin;
-Prezentacja talentów artystycznych dzieci Szkoły Podstawowej nr 24;
-Warsztaty florystyczne;
-Gry i zabawy dla dzieci;
Potrawy z grilla oraz swojskie wypieki serwowane przez cały czas trwania imprezy;
ORGANIZATORZY:
Szkoła Podstawowa nr 24 im.Powstańców Śląskich,
Zespó Szkół Budowlanych im.K.K.Baczyńskiego,
Chorzowskie Centrum Kultury.
Zdjęcia20 czerwca 2013
Wycieczka klas 0, I, II A, II B do Krasiejowa
17 czerwca 2013
Klasy IIa i IIb w skansenie. Okazją było podsumowanie programu "Bezpieczne życie". Dzieci spotkały się z Kicią i Rufim. Były występy dzieci, pokazy policji konnej oraz straży pożarnej. Pyszna grochówka.
13 czerwca 2013
Wykład Marka Szołtyska
o roślinach i zwierzętach po śląsku. Motyl - szmaterlok, słoń - elefant, wielbłąd - kamela dwupuklato, świnia - wieprzek, agrest - wieprzek, osioł - yjzel, a yjzlik to osiołek. Sowa - ojla, jeleń - lelyń, miś - berek i stąd gra w berka. Robak - chrobok, zając - hazok, mewa - rybiorka. Leszczyna - leska, tatarak - ściele, jaskier - boli oczko, stokrotka - gęsi pępęk, mniszek lekarski - mlycz. Trawa to trowa, na trowie można grać.11 czerwca 2013
W godzinach popołudniowych klasy: IV,VIa i VIb zwiedziły schron dowodzenia Obszaru Warownego Śląsk w ramach edukacji regionalnej. Schron jest na Wzrórzu Redena. Jest to jedyny na ziemiach polskich schron wybudowany w latach międzywojennych. Po wojnie został adaptowany na schron atomowy.
10 czerwca 2013
Pokaz zwierzątek
Na sali gimnastycznej oglądaliśmy owady i gady. Prelegent - znawca tematu poinformował nas o zwyczajach i szczegółach budowy tych zwierząt. Karaluch - karaczan jest naprawdę wielki, jeśli pochodzi z Madagaskaru. Stonoga ma bardzo delikatne nóżki, ale dużo i produkuje substancję chemiczną zniechęcającą drapieżników do jej zjedzenia . Pająk Ptasznik potrafi się bronić przez wyczesywanie włosków
Największe jednak wrażenie zrobiła anakonda a i jej zwyczaje nie pozostawiają złudzeń.6 czerwca 2013
Dzień języka angielskiego
Przedstawienie w języku angielskim zaprezentowane przez uczniów klas starszych.
4 czerwca 2013
Czad to tlenek węgla. Jest dla człowieka bardzo niebezpieczny . To bezwonny i bezbarwny gaz. Powstaje, kiedy spalamy węgiel z ograniczonym dostępem powietrza. Specjalista z Elcho wytłumaczył, że należy często wietrzyć mieszkanie, dobrze jest zakupić czujnik CO, który nas ostrzeże, że w mieszkaniu jest czad.
Ból głowy i osłabienie też może świadczyć o obecności tego zabójczego gazu.
Potem przypomnieliśmy zasady postępowania w razie pożaru, telefony alarmowe itd.
Na boisku szkolnym czekały dwa wozy strażackie, z ogromną drabiną i sprzętem gaśniczym. Obejrzeliśmy dokładnie, wypróbowaliśmy, przymierzyliśmy, wypytaliśmy,oceniliśmy, zdobyliśmy autografy od strażaków.
Zdjęcia ze strażakamiMINI OPERA DLA DZIECI
29 maja 2013 r. w Starochorzowskim Domu Kultury uczniowie klas I-III oraz zerówka uczestniczyli w ciekawym muzycznym wydarzeniu. Z myślą o najmłodszych widzach i przyszłych koneserach opery przygotowano mini- operę w bardzo barwnej scenografii. Spektakl muzyczny dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat, oparty był na wierszach Juliana Tuwima i Kazimiery Iłłakowiczówny i muzyce Witolda Lutosławskiego.
W Śpiewowicach, stolicy królestwa Lutkowo panuje radość i spokój. Wszechobecne Piosenki uczą, bawią, leczą i porządkują życie mieszkańców, a dobry Król hoduje pieśni i wysyła je tam, gdzie są potrzebne. I wszystko jest dobrze do czasu, gdy pewnego dnia zła czarownica Dysonansa postanawia zemścić się na Królu i narobić w Lutkowie bałaganu. Namawia Wiatr, aby potargał piosenki, i rozsypał ich nuty po całym świecie. W królestwie nastaje chaos. Na ratunek zabłąkanym piosenkom wyrusza Królewicz Witek. Ale sam nie zdoła zaradzić złu. Pomóc mu muszą dzieci.
Na szczęście wszystko skończyło dobrze a to wszystko dzięki naszym dzieciom, które z wielkim zaangażowaniem pomagały szukać zaginionych piosenek.
Spektakl był znakomitą promocją polskiej twórczości muzycznej XX wieku wpisując się w obchody Roku Witolda Lutosławskiego oraz roku Juliana Tuwima.
28 maja 2013
Finał projektu TRZYMAJ FORMĘ
Klasy przygotowały scenki - małe formy teatralne mające zachęcać do uprawiania sportu. Następnie dzieci zaprezentowały tańce lub układy aerobiku.
Wcześniej drużyny kulinarne z każdej klasy przyrządziły "zdrowy poczęstunek" Były zielone, żółte i czerwone kanapki, sałatki owocowe oraz zestawy warzyw jako przystawki.
Jak staropolska gościnność nakazuje - częstowano się nawzajem szczodrze.28 maja 2013
Odbyły sie konsultacje oraz zebrania z rodzicami. Przekazanie informacji o zagrożeniach ocenami niedostatecznymi oraz sprawach organizacyjnych, wycieczkach i imprezach wiosennych.
23 maja 2013
Wycieczka klas piątych i czwartej do Krakowa, Ojcowa i Pieskowej Skały.
Zbiórka o 7:15. Potem przejazd do Krakowa wesołym autokarem.
W Krakowie zdobyliśmy Kopiec Kościuszki. Słowo "zdobywać" nosi w sobie znamiona trudu i coś w tym jest. Z kopca rozciąga się wspaniały widok na całe miasto i okolice. W warowni zwiedziliśmy wystawę kościuszkowską, figur woskowych, fortyfikacji krakowskich.
"Wypróbuj mnie" tak odpowiedział Tadeusz Kościuszko, kiedy Jerzy Waszyngton zapytał go, po co przybył na wojnę do Ameryki i co potrafi. Ta scena też jest tam przedstawiona.
W warowni znajduje się punkt akustyczny, w którym słychać zupełnie inaczej niż tuż obok - wypróbowaliśmy.
Obok figur woskowych sławnych Polaków: Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, były też postacie CK Dezerterów - oczywiście za kratkami.
W Ojcowie zwiedziliśmy Grotę Łokietka, zobaczyliśmy Bramę Krakowską i wiele pięknych jurajskich widoczków idąc szlakiem.
Woda ze Źródełka Miłości ma zapewniać miłość osoby nią pokropionej. Można więc wyobrazić sobie, co się działo! Pomysł, żeby zabrać wodę ze źródełka do butelki i pokropić nią szkołę, wydał się nam genialny. Pomysłodawca też.
Potem dotarlismy do Pieskowej Skały pod Maczugę Herkulesa i na zamek. Maczuga w rzeczywistości wygląda inaczej niż na widokówkach i w Internecie - to niedopuszczalne! ( Ta reklamacja zgłoszona przez dzieci jest jednak nieuzasadniona - Maczuga na widokówkach jest sfotografowana od strony drogi, z innej perspektywy jest bardziej kolumnowata niż podobna do maczugi)
W autokarze cieszyliśmy się pamiątkowymi drobiazgami i swoim towarzystwem.
A atrakcje? Nie było!
Album fotograficzny23 maja 2013
Wycieczka najlepszych sportowców z klas szóstych w góry
19 maja 2013
Biskup Józef Kupny - były uczeń Naszej Szkoły zostaje arcybiskupem metropolitą wrocławskim.
Gratulacje
17 maja 2013
Opublikowane zostały wyniki Miejskiego Konkursu Grafiki Komputerowej Milenium
I miejsce w kategorii szkoła - SP 24
Indywidualnie w kategorii klas I-III
II miejsce : Wiktor Kozak
wyróżnienie : Wiktoria KocurIndywidualnie w kategorii klas IV-VI
I miejsce: Tomek Poremba
wyróżnienie: Mateusz Nowak
Gratulacje16 maja 2013
W niedzielę 12 maja dzieci drugich klas naszej Szkoły Podstawowej przyjęły Pierwszą Komunię Świętą, a 16 maja wyruszyły wraz ze swoimi rodzicami na pielgrzymkę dziękczynną.
8.00 rano, plac farski przy parafii św. Marii Magdaleny i tłum dzieci. Podjeżdżają dwa autokary
i wypełnione po brzegi wyruszają w trasę. Na czele drużyny Ksiądz Mateusz Grochla i pani Gabriela Cyganik, którzy przez cały rok dzielnie przygotowywali drugoklasistów do przyjęcia sakramentu Eucharystii.I nic nie byłoby w tym dziwnego – a jednak! Już od samego rana unosiła się nad całym tym wydarzeniem niespotykana atmosfera…
Około godziny 10.00 wylądowali w Wadowicach. Idąc ulicami miasta dopiero można było zauważyć jak duża jest ta grupa – rozciągali się na całe dwie ulice, niesamowity i radosny tłum. Stając na rynku Wadowickim przed kościołem, w którym chrzczony był Błogosławiony Jan Paweł II, Ksiądz
i animatorzy wyciągnęli gitary, zaczęli grać, a dzieci włączyły się w śpiew i tańce. W momencie grupa
z Chorzowa Starego wzbudziła zainteresowanie innych pielgrzymów i mieszkańców Wadowic. Dzieci śpiewały na całe gardła, aż drżały wadowickie kamienice.Następnie czas na smak Wadowic – czyli słynne kremówki, w pełnym majowym słońcu, które cały czas rozpalało twarze uczestników. Słodkie kremówki tylko dodały dzieciom energii i te już w biegu opanowały cały wadowicki rynek, łącznie z fontanną, która stała się centrum zabawy dzieci i animatorów.
Chwila modlitwy w kościele i przy chrzcielnicy i czas ruszyć w dalszą trasę.
Kolejnym punktem pielgrzymki była Kalwaria Zebrzydowska. Dzieci w białych strojach wchodząc
na kalwaryjskie wzgórze rozświetlały słońce jeszcze mocniej. Mała sesja zdjęciowa i spotkanie na Mszy Świętej.Ksiądz Mateusz w czasie kazania poruszył temat wspólnoty i działania razem ze sobą – stąd wraz z dziećmi komunijnymi pojawili się na pielgrzymce animatorzy Ministrantów i Dzieci Maryi by zachęcić dzieci komunijne do dołączenia do ich wspólnoty.
Po Mszy czas na odpoczynek, obiad, zdjęcia, zakupy pamiątek i co tam jeszcze nie przyszło do głowy najmłodszym. Po długim czasie wolnym wyruszyli na Kalwaryjskie Dróżki. Tam chwila modlitwy, a właściwie nabożeństwo majowe pod gołym niebem i przyszedł czas na to, by wrócić do domu…
Zmęczeni słońcem wszyscy zajęli swoje miejsca w autokarach – jednak mimo tego zmęczenia dzieci nie dały za wygraną i całą drogę śpiewały, rozwiązywały zagadki i nie pozwalały rodzicom, animatorom i swoim opiekunom na sen….;)
A po powrocie do Chorzowa? Pełna radość, kawa, herbata i kremówki….
16 maja 2013
Klasa III i VB na spotkaniu z Markiem Szołtyskiem. było "o kole". Koło mo dwa kółka, roma, zic, keta i jeszcze pora innych mniej ważnych rzeczy. Sto i tocha wiencej lot tymu, tyn co mioł koło był richtich ważny.
Dzieci bawiły się najczęściej namiastką rowera, czyli obręczą i kijem. Gdyby przeliczyć wartość nowego roweru w tamtych czasach na obecne ceny, byłoby to ok. 18 tysięcy złotych. Rower był cenny, bardzo. Luksus i zbytek.
To bardzo solidne, trwałe i doskonale wykonane urządzenie. Przekazywano je z pokolenia na pokolenie. Na masywnej romie dało się przewieźć nawet dwoje dzieci i jeszcze dorosłego pasażera na bagażniku. Dzisiejsze rowery są delikatne i awaryjne w porównaniu z takim staruszkiem.
Górnik mógł dłużej pospać i później wychodzić do pracy dzięki takiemu pojazdowi.
15 maja 2013
Będziemy ratować!
Pani Dyrektor była na szkoleniu z WOŚP i przywiozła fantomy. Na razie będziemy ratować fantomy. Jeden fantom jest gumowy i wygląda całkiem zdrowo. Pozostałych kilka trzeba napompować. Szkolenia z pierwszej pomocy oraz sprzęt - w ramach programu RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ. Tutaj więcej o programie.
13 maja 2013
Klasa III udała się na wycieczkę do Krasiejewa koło Opola, by zwiedzić Jura Park. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od „Podróży w czasie” oglądanej przez okulary 3D.
Następnie słuchając przewodnika po kolei poznawaliśmy historię dinozaurów w poszczególnych epokach.
Ciekawym doświadczeniem było poruszanie się po szklanej podłodze małego muzeum, pod którą można było oglądać odkopane skamieniałości.
W Oceanarium przez okulary 3D podziwialiśmy olbrzymie prahistoryczne ryby. Jednak największą atrakcją okazał się potężny rekin, który niespodziewanie uderzył w szybę akwarium przy poruszającej się podłodze.
Resztę czasu spędziliśmy na atrakcyjnych placach zabaw. Wszyscy do domu wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.26 kwietnia 2013
Akademia z okazji Święta Konstytucji Trzeciego Maja
Odśpiewaliśmy hymn państwowy stojąc na baczność. Klasa Va deklamowała patriotyczne wiersze. Wysłuchaliśmy Pieśni konfederatów barskich, fragmentów Dumy ukrainna, Jest taki kraj. Obejrzeliśmy Dumę husarii. Dowiedzieliśmy się, że Konstytucja 3 Maja to bardzo krótki dokument - tylko pięć stron. Jednak bardzo doniosły, bo to pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja - po amerykańskiej. Na zakończenie akademii klasa czwarta wyśpiewała radosny Mazurek 3 maja.
22 kwietnia 2013
Dzień Ziemi
Dzisiaj przyszliśmy do szkoły ubrani na niebiesko, bo Ziemia jest przecież błękitną planetą. Kolor niebieski symbolizował wodę. Woda jest ogromnym problemem na Ziemi, a właściwie brak wody czystej i słodkiej.
Każda klasa przygotowała hasła o segregowaniu śmieci.
Jedna osoba z każdej klasy była przebrana za Ziemię.Chcemy żyć w pięknym krajobrazie, wśród zieleni, pić czystą wodę i cieszyć się zdrowiem, więc
Nie bądź kmieciem - segreguj śmiecie. (hasło klasy VA)11 kwietnia 2013
Gawęda Pana Marka Szołtyska w Starochorzowskim Domu Kultury. Tym razem o Straszkach i Strachach Śląskich. W rolach głównych:
Skarbnik - duch kopalni. Na grubie nie wolno gwizdać, bo Skarbnik tego nie lubi i może zrobić coś strasznego ...
Bebok - mieszkoł w szopach i na strychach, jak bajtel był nieznośny to wsadzoł go do worka i obijoł kijem.
Piecuch - straszek z pieca, takiego na wągiel, jak sie nie chciało polić, to znaczyło że piecuchowi coś nie pasuje.
Sowizdrzoł - taki co to szoł i gwizdoł (nic więcej nie umioł i nic wiecej mu się nie chciało)
Popsznioł - (popsznić<śl> = <pl>zepsuć) popsznioły w odróżnieniu do innych strachów żyją wszędzie, poradzą wszystko popsznić. Nojlepiej jakby ino spały, bo wtedy świat jest bezpieczniejszy.
Utopek - istota wodna. Nie lubił jak dziecka włażą do wody, gryzł je, ciągnął za noga, (rzadko ale jednak) topił
Jaroszek - dobry duszek spod bifyja (kredensu), bajtla zabawi, niczego nie popszni
Skrzat - mały stworek, strasznie rojbruje (rozrabia) i skrzeczy.
Szcziga - strach rodzaju żeńskiego, inaczej heksa (czarownica) Jak się rano obudzemy i rozdrapujemy swędzące bąble, to znaczy , że kopruch nos użarł abo szcziga.
Podciep - to absolutna gwiazda wśród śląskich strachów. Nie ma odpowiednika w mitologii greckiej, rzymskiej, prasłowiańskiej czy germańskiej. Podciepy miały postać bajtla, takiego bardzo małego bajtla , niemowlaka. Jak rodzice nie upilnowali, to taki podciep - wywlekoł dziecko z wózka lub kołyski i porzucoł kajś daleko. A som? Som podciep - podciepywoł się do wózyka i udowoł dziecko. Po co? Żeby nic nie robić, mieć wikt, opierunek i troskę nabranych rodziców.
Nasi trzecioklasiści w rolach śląskich strachów sprawili się dobrze...
10 kwietnia 2013
Odbyły sie zebrania z rodzicami
8 kwietnia 2013
Uroczyste spotkanie z rodzicami i przyszłymi uczniami klasy pierwszej oraz zerówki. Rodzice i dzieci poznali Naszą Szkołę, spotkali się z nauczycielami klas młodszych oraz Dyrektorem. Pobawili się oraz obejrzeli program artystyczny w wykonaniu pierwszoklasistów.
4 kwietnia 2013r.
Sprawdzian Szóstoklasisty
Wszystkim Naszym Szóstoklasistom - Powodzenia! Powodzenia ! Powodzenia !
31 marca --- 1 kwietnia 2013
Święta Wielkanocne" Tęczowych pisanek
Na stole pyszności
Mokrego Dyngusa
I wspaniałych Gości
Niech to będzie czas uroczy
Wszystkim miłej Wielkiej Nocy"27 marca 2013
Świątecznie - Jajecznie.
Uczniowie klas drugich na warsztatach w Domu Kultury poznali nowe techniki wykonania ozdoby wielkanocnej. Tworzyli, próbowali i w końcu przynieśli do szkoły prawdziwe dzieła sztuki. Jajko? - szyszka? - origami? Nie! Wielkanocne cudeńko!25 marca 2013
Klasy młodsze obejrzały film "I Ty możesz zostać bohaterem" oraz uczestniczyły w lekcji multimedialnej w Chorzowskim Centrum Kultury.
20 marca 2013
Nasze pierwszaki mają talenty aktorskie.
Klasa pierwsza zorganizowała inscenizację z okazji PIERWSZEGO DNIA WIOSNY dla klas młodszych.
20,21,22 marca 2013
Rekolekcje Wielkopostne w naszym kościele. Nauki rekolekcyjne prowadził Karmelita Bosy. Nazwa Zakonu Karmelitów pochodzi od góry Karmel w Palestynie (Ziemi Świętej). Karmel znaczy po polsku - ogród. Początkowo była to grupa pustelników. Dowiedzieliśmy się, że Karmelici Bosi wcale nie chodzą boso. Od Karmelitów Trzewiczkowych różni ich bardziej surowa reguła zakonna. a
15 marca 2013
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny - Kangur. Są w naszej szkole mądre matematyczne głowy, które zawsze czekają na ten wiosenny konkurs. Jest niezwykle ambitny. Trzeba tu myśleć nie tylko błyskotliwie, ale też bardzo szybko. 30 zadań i na wszystko 75 minut. A jakie zadania? Oto jedno z nich w kategorii Beniamin (dla klas 5 i 6):
Ile liczb trzycyfrowych, tzn. liczb w postaci abc, gdzie a,b,c oznaczają cyfry tej samej liczby, ma następujacą własność: po odjęciu 297 od liczby abc otrzymamy liczbę tzrycyfrową cba?
A) 6 B) 7 C)10 D)60 E)70
14 marca 2013
Odbył się u nas Miejski Konkurs Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej.
W tym roku było o Włoszech. W konkursie wzięli udział uczniowie czterech szkół chorzowskich. Konkurs składał się z trzech etapów: I - test pisemny, II - praca artystyczna na dowolny temat dotyczący Włoch, III - finał - ustna gra edukacyjna z użyciem tablicy interaktywnej.
Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie SP nr 37, drugie - SP nr 13 i trzecie - SP nr 24.Uczniowie wspaniali się bawili,a na zakończenie był poczęstunek we włoskim stylu - pizza Margherita.
Zdjecia w albumie fotograficznym14 marca 2013
Klasy I.II,III odwiedziły szkołę muzyczną oraz obejrzały przedstawienie " Muzykowanie z krasnoludkami"
"Muzyka ... Czym jest?
Bo ja wiem...?Niewidzialnym świata tłem?
Tajemnicą słowika?
Zagadką oceanu i burzy?
A może skrawkiem ciszy,
w której granie słyszysz?"12 marca 2013
Już wiemy kim byli: Ramża z Ramży, August Truciciel, Sobczyk z Gliwic, Eliasz Pistułka. To legendarni śląscy zbójcy. Trza dować pozór, bo jak pódymy na torg do Mikołowa - to Ramża bydzie chcioł nasze szczewiki, bombony, a nawet koza.
Kożdy zbójnik musioł być na tyle inteligentny, coby nie przegapić tego kierego mioł ograbić. Sobczyk z Gliwic dzielił sie z biedokami ukradzionymi świnkami. Tylko dlatego się dzielił, bo nie było lodówek, sól była drogo, a jak wiemy, mięso bez lodówki i soli krótko zdo się do jedzynio. Eliasz Pistułka poradził ptokowi zabrać jajko spod tyłka, tak, że ten ptok nawet tego nie zauważył i dalej wysiadywoł jajko, kierego już nie było... Fajne te ślonskie legendy.
Nasze gromkie oklaski były podziekowniem dla Pana Marka Szołtyska za opowieści, których nie da się znaleźć w telewizji a nawet Internecie.luty 2013
Obóz zimowy w Białce Tatrzańskiej organizowany przez Naszą Szkołę. W tym roku śniegu było bardzo dużo, zima dopisała. Uczyliśmy sie jeździć na nartach i desce. Zima w górach spędzona na sportowo to wspaniała rzecz.
Zapraszamy do albumu fotograficznegoluty 2013
Zdjęcia z obozów letnich i zimowych z lat 2010, 11,12 w albumie fotograficznym:
Łeba2011 Łeba2012 Białka2010 Białka2011 Białka2012
7 lutego 2013r.
Gawęda Marka Szołtyska w Starochorzowskim Domu Kultury. To już drugie spotkanie z Panem Markiem, tym razem dotyczyło zakupów. Dzieci kupowały bombony, knobloszki i zisty i jednocześnie poznawały ślonsko godka. Taka forma edukacji regionalnej bardzo nam się podoba.6 lutego 2013r.
Dyskoteka karnawałowa dla uczniów klas IV-VI. Tym razem na korytarzu pierwszego piętra. Były światła dyskotekowe i wspólna zabawa przy popularnych obecnie utworach. Jak przystało na karnawał, było radośnie, głośno i kolorowo.
24 stycznia 2013r.
Udział w seansie w kinie IMAX
Dnia 24 stycznia 2013 r. uczniowie klasy 6b uczestniczyli w seansie filmu „Hobbit. Niezwykła podróż” w reżyserii Petera Jacksona, który swą premierę miał 28 grudnia 2o12 roku. Młodzież zdecydowała, że chce zobaczyć ten film z wykorzystaniem najnowszej technologii IMAX , która należy do najdoskonalszych systemów filmowych na świecie. Spektakularne wrażenie, jakie wywiera, jest składową kilku elementów – ogromnego ekrany, budowy Sali kinowej i spolaryzowanych okularów. Wszystkie te elementy zespolone w jedną całość sprawiają, że widz ma wrażenie, że tkwi wewnątrz świata, który ogląda, i jest uczestnikiem obserwowanych wydarzeń. Połączenie przepięknych krajobrazów Nowej Zelandii, w której kręcono film, baśniowych postaci, krasnoludów, elfów, hobbitów oraz orków, zapierało dech w piersiach. Mimo iż film trwał niemal trzy godziny, nikomu czas się nie dłużył. Wszyscy wyszli z kina z poczuciem niedosytu i jednym postanowieniem – musimy obejrzeć kolejne części tej trylogii. Szkoda tylko, że na jego realizację musimy tak długo czekać....
23 stycznia 2013r.
Dzień otwarty. Zapoznanie rodziców z wynikami edukacyjnymi i zachowaniem w I semestrze roku szkolnego 2012/2013.
22 stycznia 2013r.
Koncert dla Babci i Dziadka odbył się w Starochorzowskim Domu Kultury. Wystąpili uczniowie klas 0,IIa,III i IV z przedstawieniem jasełkowym. Uczniowie klasy I i klas IIb wyrecytowali wiersze i zaśpiewali piosenki okolicznościowe. Uczennice klasy VB wystąpiły z solowymi popisami wokalnymi i gry na skrzypcach. Dziewczynki z klasy IV zaprezentowały swój układ taneczny. Konferansjerzy (Vb) starali sie być profesjonali i podobali się. Na widowni aniołki z klasy IIa i "zerówki' babciom i dziadkom rozdawały lizaki w kształcie serduszek.
(Zapraszamy do albumu fotograficznego)styczeń 2013r.
Startuje CYFROWA SZKOŁA. Korzystamy juz na zajęciach z nowych tablic multimedialnych. Odbyły sie pierwsze lekcje z wykorzystaniem nowych laptopów.
(Zapraszamy do albumu fotograficznego)17 stycznia 2013r.
Uczniowie klas IV, V, VI wysłuchali gawędy Marka Szołtyska w Starochorzowskim Domu Kultury o dawnych grach i zabawach zimowych śląskich dzieci. Gawęda prowadzona była oczywiscie w gwarze ślaskiej - jak na pana Marka Szołtyska przystało.
Niegdyś gdy spadł śnieg śląskie górki natychmiast zapełniały się fest ucieszonymi dziećmi- wspominał pan Marek - górki trzeba było zawczasu rezerwować żeby się zmieścić! A i pomysłowość małych Ślązoków była ogromna – wystarczył kawałek beczki, gumki z majtek i kija aby zmontować idealne narty. Natomiast dziurawa misa babci doskonale nadawała się na sanki. Dla niedowiarków pan Marek przygotował prawdziwe rekwizyty. Można więc było wziąć do ręki kilka odmian starych szlyndzuchow, czyli łyżew albo założyć sobie na nogi stare narty z beczkowych klepek, czyli bednorki. Tym sposobem niezwykle barwna opowieść pana Marka stała się niekonwencjonalną lekcją historii naszej małej ojczyzny.
10 stycznia
Nareszcie! Doczekaliśmy się! 10 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas 1-3. Dzieci przebrały się w kolorowe, fantastyczne stroje. Tańczyliśmy przy rytmach głośnej i szybkiej muzyki. Braliśmy udział w różnych, ciekawych konkursach. Bawiliśmy się wspaniale razem z pluszowym Słoniem i wodzirejem! (zapraszamy do albumu fotograficzego )
21 grudnia 2012r.
Wigilie klasowe i JASEŁKA. To były "wyśpiewane jasełka" z udziałem także najmłodszych dzieci z zerówki. Klasa IIa wystąpiła ze scenką niebiańską, a klasy III i IV pokazały, że są bardzo zgranym chórem. W klasach odbyły się spotkania wigilijne.Składaliśmy sobie świąteczne życzenia, dzieląc się opłatkiem przy akompaniamencie kolęd. Przygotowaliśmy również poczęstunek: pierniki, ciasta, owoce i soki.
( zapraszamy do albumu fotograficznego )grudzień 2012r.
Udział w Konkursie Nasza Mała Ojczyzna. Jak zwykle byliśmy dobrze przygotowani do poszczególnych konkurencji. W ostatnim dniu konkursu uczennice klasy Vb rozbawiły jury scenką ze Starochorzowskiego Sztandu.
( zdjęcia w albumie fotograficznym )17 grudnia 2012r.
Klasy IV, V, VI w StarochorzowskimDomu Kultury lepiły aniołki z gliny. Zajęcia miały charakter warsztatowy. W praktyce glina okazała się ciekawym i dającym duze mozliwosci twórcze tworzywem.
6 grudnia 2012r.
Tradycją stało się organizowanie w szkole i klasach spotkań z Mikołajem.
Uczniowie i ich rodzice przygotowują drobne prezenty, które są wręczane przez Mikołaja w miłej i przyjemnej atmosferze radości , i dobrej zabawy. W tym roku odwiedził nas policyjny Sznupek i przypomniał zasady bezpieczeństwa.
( zdjęcia w albumie fotograficznym)listopad 2012r
8 listopada 2012r.
Konkurs Wojewódzki z Języka Polskiego z Elementami Historii. Julka Kurzydlak i Adam Lewiński przeszli do etapu rejonowego.Udział w X Międzyszkolnym Turnieju Scrabble - Julka Stępień z kl. Vb zajęła I miejsce wśród uczniów z ośmiu chorzowskich szkół podstawowych.
8 listopada 2012r.
Uroczystość poświęcenia tablicy upamiętniającej Błogosławionego Ojca Ludwika Mzyka
(zdjęcia w albumie fotograficznym )
Mała Akademia Jazzu dla klas młodszych.
Dnia 09 stycznia 2013 r. uczniowie „zerówki” oraz klasy I wzięli udział w zajęciach „Małej Akademii Jazzu”, które odbyły się w Starochorzowskim Domu Kultury. Podczas zajęć dzieci poznały instrument, który nazywa się KAT oraz wysłuchały koncertu zagranego na tymże instrumencie. Dzieci próbowały również rozpoznać brzmienie innych, znanych im instrumentów. Bawiły się ruszając się w rytm muzyki.
październik 2012r.
Pasowanie na ucznia - klasy 0 i klasy I.
22 października 2012 r. o godzinie 17.00 w Starochorzowskim Domu Kultury odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia dzieci z klasy pierwszej oraz zerówki. Na uroczystość przybyły dzieci wraz z rodzicami.
Wszystkich zebranych powitała Pani Dyrektor, a następnie uczniowie przedstawili krótki program artystyczny: piosenki oraz wiersze. Pierwsze wystąpiły sześciolatki, a potem uczniowie z klasy pierwszej.
Po programie artystycznym odbyło się uroczyste ślubowanie i wszystkie dzieci zostały pasowane na uczniów Szkoły Podstawowej nr 24 w Chorzowie i po kolei odbiły pieczątki swoich palców na Akcie Ślubowania. Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła wszystkim dzieciom pamiątkowe dyplomy, maskotki oraz lizaki. Dyplomy oraz maskotki zostały ufundowane przez Radę Rodziców
Szkolna wycieczka do Warszawy
W dniach 9 i 10 października uczniowie klas II, III , IV i V wyruszyli na wycieczkę do stolicy.
Program był bardzo bogaty.
W pierwszym dniu zwiedziliśmy Pałac w Wilanowie, wraz z pięknym parkiem. Potem pojechaliśmy pod Stadion Narodowy, niestety z powodu przygotowań do meczu nie zostaliśmy wpuszczeni na koronę. Wszystko zrekompensował nam spacer po Starówce, wspólne zdjęcie pod Pałacem Prezydenta, a potem obiadokolacja i zasłużony odpoczynek. Dzień drugi to wspaniała zabawa w Centrum Nauki Kopernik oraz zwiedzanie Łazienek. W drodze powrotnej Pani Przewodnik zrobiła nam krótki test wiedzy o Warszawie - wszyscy zdali go na "piątkę" ( zdjęcia w albumie fotograficznym )
4 października 2012r
IX Piknik Malarski „Sielskie Klimaty 2012”
W czwartek, 4 października 2012 roku, chętni uczniowie klasy 6b, Dagmara Andruszkiewicz, Nikola Dolega, Mateusz Kacała, Bartłomiej Klimczyk, Aleksandra Łyko, Natalia Paruzel, Wiktoria Wendzik i Weronika Zuska, wzięli udział w kolejnej już edycji Pikniku Malarskiego organizowanego ze środków finansowych Miasta Chorzów przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSP w Katowicach, Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach, Chorzowskie Centrum Kultury oddział Starochorzowski Dom Kultury, Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, MORiS Chorzów oraz Zespół Szkół Gastronomicznych.
Celem tej imprezy jest rozwijanie twórczej aktywności młodzieży i umiejętności poszukiwania inspiracji dla twórczości. Jednocześnie podczas pikniku organizowanego na terenie Parku Etnograficznego popularyzowane są wśród dzieci i młodzieży jego zbiory.
W tym roku pogoda dopisała. W atmosferze słonecznego jesiennego przedpołudnia i wczesnego popołudnia uczniowie klasy 6b, stosując różne techniki, w swych pracach uwiecznili piękne zakątki Skansenu. Mimo iż wielu z nich wybrało ten sam obiekt (chatę z okolic Strzemieszyc, w której zlokalizowana jest galeria), to jednak na każdej pracy wyglądał on nieco inaczej i to nie tylko za sprawą zastosowania różnych technik malarskich. Przyczyniły się do tego też różne osobowości ich twórców. Jednak to właśnie jest dowodem, że pięknie się różnią.
Piknik dla dzieci stał się okazją nie tylko do aktywności artystycznej. Organizatorzy zadbali o smaczny poczęstunek – każdy uczestnik otrzymał pyszną kiełbaskę z grilla, dzięki której zyskał energię na spacer po pięknych terenach parku.
Można powiedzieć, że dnia 4 października 2012 r. uczniowie klasy 6b spędzili w parku piękny i owocny czas.