• Regulamin stołówki szkolnej

Regulamin stołówki szkolnej w Szkole Podstawowej nr 24 w Chorzowie

Podstawa prawna funkcjonowania stołówki Art. 106 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe

I Uprawnieni do korzystania ze stołówki szkolnej:

– Uczniowie szkoły, wnoszący opłaty indywidualnie na podstawie złożonej przez rodzica/ opiekuna deklaracji

– Uczniowie, którym obiady finansuje OPS na podstawie złożonej przez rodzica deklaracji oraz dostarczonej przez niego decyzji o przyznaniu pomocy w formie dożywiania

– Pracownicy szkoły

II Zapisy na obiady:

1. W celu zapisania dziecka na obiady rodzic wypełnia Deklarację o korzystaniu z posiłków wydawanych przez szkołę. Rodzic, który ma dofinansowanie z OPS do żywienia dziecka dostarcza także kserokopię decyzji o przyznaniu obiadów z OPS.

III Odpłatności za obiady:

1. Koszt jednostkowy obiadu dla dziecka wynosi: 7,00 zł. – uwzględnia tzw. „wsad do kotła”. Koszt obiadu dla pracowników szkoły uwzględnia dodatkowo amortyzację kuchni i wynagrodzenie pracowników.
          2. Opłaty za korzystanie posiłków wydawanych w szkole ustalane są w okresach miesięcznych. Po zakończonym miesiącu rodzic dostaje informacje na swój mobiPortal, na który musi się zalogować, o wysokości należności za korzystanie z posiłków, a także o terminie i formie zapłaty.
          3. Rodzice/opiekunowie prawni dziecka, pracownik szkoły, powinni wnieść opłatę do 15 dnia miesiąca następującego po tym miesiącu, którego żywienie dotyczy.
          4. Wpłaty za obiady należy dokonać przelewem na konto ING Bank Śląski nr   02 1050 1214 1000 0024 2729 5965
          5. W tytule płatności należy wpisać imię i nazwisko dziecka, klasę, miesiąc żywieniowy.
          6. Za termin dokonania płatności uznaje się dzień wpływu należności na wyżej wymieniony rachunek.
          7. Po upływie terminu płatności naliczane są odsetki za zwłokę.
          8. W razie zwłoki w uregulowaniu comiesięcznej opłaty i lekceważeniu upomnień kierownika świetlicy o powstałym zadłużeniu, szkoła może zaprzestać wydawania obiadów bez zachowania terminu wypowiedzenia, po uprzednim wezwaniu rodzica do zapłaty, z określeniem siedmiodniowego terminu płatności zaległej należności.

IV Zwroty za obiady:

1. Każdą nieobecność dziecka (niekorzystanie z obiadu) rodzic zgłasza najpóźniej w dniu nieobecności do godziny 7.15. Zgłaszać należy poprzez e-dziennik na konto Pani Małgorzaty Syniawa z kopią do Pani Jolanty Neumann.
          2. Nieobecność dzieci na obiedzie ze względu na wycieczkę/wyjście dzieci poza szkołę  zgłasza wychowawca/ nauczyciel organizujący wycieczkę.
          3. Wszystkie nieobecności zgłoszone z zachowaniem powyższego terminu zostaną odliczone od wpłaty za dany miesiąc. Nie będą odliczane nieobecności niezgłoszone lub zgłoszone po terminie. Ponadto w czterech ostatnich dniach żywienia w m-c czerwcu i m-c grudniu nie będą przyjmowane odmowy korzystania z obiadów z uwagi na wcześniejszą konieczność zaplanowania zakupów i końcowe rozliczenie finansowe żywienia.
          4. Obiady niewykorzystane (niezgłoszone rezygnacje) nie podlegają odpisowi i są wydawane dzieciom na zasadzie repet lub innym dzieciom żyjącym w trudnej sytuacji materialnej.

V Rezygnacja z obiadów:

1. Rezygnację z zadeklarowanego żywienia należy zgłosić poprzez e-dziennik wysyłając wiadomość do kierownika świetlicy najpóźniej dwa dni przed upływem starego miesiąca.
          2. W przypadku rezygnacji z obiadów i braku zgłoszenia, rodzic, pracownik szkoły będzie pokrywał koszty przygotowanych i niewykorzystanych obiadów.

VI Wydawanie posiłków:

1. Obiady wydawane są wyłącznie w dni zajęć dydaktycznych.
          2. Obiady wydawane są na przerwach w godzinach od 11.30 do 12.55 wg harmonogramu ustalonego na dany rok szkolny.
          3. W stołówce obowiązują bloczki obiadowe, podpisane imieniem i nazwiskiem.
            Nie wolno wynosić bloczka ze stołówki. Bloczków nie wolno przekazywać innym osobom. Zgubienie bloczka należy zgłosić u kierownika świetlicy
          4. Kuchnia nie wydaje obiadów na wynos.
          5. Kuchnia nie prowadzi sprzedaży obiadów jednorazowych.
          6. Podczas wydawania obiadów w stołówce szkolnej mogą przebywać tylko osoby spożywające posiłek. Dzieci przebywają na stołówce pod opieką nauczyciela dyżurującego.

VII Postanowienia ogólne

1. Korzystających ze stołówki obowiązuje samoobsługa.
          2. Spożywający posiłki mają obowiązek:

- przychodzić na posiłki o wyznaczonej porze,

- wchodzić na stołówkę wyłącznie w obuwiu zmiennym, bez okryć wierzchnich, bez plecaków

- kulturalnie i cicho zachowywać się na stołówce,

- jeść tylko przy stolikach,

- po posiłku posprzątać stolik, odnieść naczynia i zasunąć krzesło.

Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2022