• Aneks

do regulaminu świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 24 w Chorzowie

Aneks wprowadza zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii SARSCoV-2.

Podstawa prawna:

• Rozporządzenie zmieniające Ministra Edukacji Narodowej w sprawie bezpieczeństwa
            i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.
              Dz.U. 2020 poz. 1386 z dnia 12 sierpnia 2020 r.
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid 19 Dz.U. 2020 poz. 410 z dnia  11 marca 2020 r.
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych rozwiązań
            w zakresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid 19 Dz.U. 2020 poz. 493 z dnia 20 marca 2020 r.

1. Do świetlicy może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
          1.  Zajęcia świetlicowe odbywają się w pomieszczeniu świetlicy szkolnej oraz w innych salach. Przy obecności dwóch i więcej wychowawców, w celu ograniczenia liczebności uczniów w 1 pomieszczeniu, następuje podział na grupy świetlicowe.
          2. Należy unikać zmiany pomieszczeń oraz wymiany uczniów w grupach świetlicowych. W miarę możliwości należy organizować zajęcia na świeżym powietrzu.
          1. W trakcie trwania zajęć świetlicowych nauczyciel zobowiązany jest do wietrzenia sali (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji. Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem nauczyciela.
          1.  Obowiązują ogólne zasady higieny:

- częste mycie rąk - po przyjściu do świetlicy, przed posiłkiem oraz po powrocie z podwórka, po skorzystaniu z toalety,

- zasłanianie ust i nosa  podczas kichania i kaszlu oraz

- unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

1. Uczniowie nie muszą mieć maseczek, ale mogą jeśli czują taką potrzebę.
          2. Podczas zajęć  dozwolone jest korzystanie tylko z takich pomocy, sprzętów, które można dezynfekować, umyć. Pozostałe rzeczy (gry, puzzle, książki) po użyciu odkładane są w wyznaczone miejsce na okres kwarantanny. Po zakończonych zajęciach wyznaczony pracownik szkoły dokonuje dezynfekcji stołów, krzeseł, włączników, powierzchni podłogowych, umywalki i kranu oraz sprzętu.
          1. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
          1. Uczniowie powinni mieć własne przybory, którymi nie wymieniają się z innymi uczniami.
          1. Do świetlicy dzieci przynoszą tylko niezbędne rzeczy, zabawki, pluszaki etc. zostają w domu.
          2. Jeżeli wychowawca świetlicy zaobserwuje u ucznia objawy, które mogą sugerować chorobę zakaźną, w tym kaszel, temperaturę wskazującą na stan podgorączkowy lub gorączkę, powinien odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając minimum 2 m odległości od innych osób. Niezwłocznie informuje o tym dyrektora szkoły. Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.

Aneks wchodzi w życie 1.09.2020